Pro uzavření Smlouvy o ubytování a základní péči v penzionech musí být klient nově mimo jiné příjemcem příspěvku na péči poskytovaného osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I. a musí být klientem pečovatelské služby.

Podle vyjádření litvínovské radnice většina klientů penzionů pro seniory v Litvínově nepotřebuje komplexní péči a není ani příjemcem příspěvku na péči. „Nyní jsou v penzionech ubytováni i lidé, kteří se o sebe zvládají postarat zcela sami, bez jakékoli péče druhé osoby,“ sdělila tisková mluvčí Litvínova Eva Maříková.

Podle jednatele Krušnohorské polikliniky, která městu provozuje tři penziony, je záměr, aby senioři byli co nejdéle ve vlastním prostředí. „Cílem je to, abychom umožnili klientům, aby byli co nejdéle ve svém vlastním domácím prostředí. Jestli už z jakéhokoli důvodu nejsou schopni být ve svém vlastním prostředí, poté je v nabídce penzion,“ sdělil jednatel polikliniky Jaroslav Herzinger.

Těžko můžeme přijmout někoho, kdo před tím pečovatelskou službu nepotřeboval, dodává Jaroslav Herzinger, podle kterého by mohli dostat výjimku ti klienti, kterým pečovatelskou službu poskytoval rodinný příslušník, který se třeba odstěhoval nebo zemřel.

Podle jednatele zatím neprošel podmínkami jeden člověk. Zbývající zájemci podmínky plnili.

V litvínovkých penzionech žije přes sto důchodců. Tito senioři v penzionech zůstávají za současných podmínek. Podle Herzingera mají nájemní smlouvu na dobu neurčitou.