Dopis, který Jan Zálešák vyvěsil na obecním webu, je reakcí na v médiích zveřejněné souvislosti týkající se propuštění bývalého starosty Chomutova a senátora Alexandra Nováka. Ten se dostal na svobodu poté, co se za něj zaručilo mostecké sdružení motorkářů Gryphons. Sdružení poslalo k soudu žádost na Novákovo propuštění, jehož součástí bylo několik potvrzení o činnosti Gryphons. Všechna se týkala Želenic.

Server lidovky.cz vzápětí uvedl, že za Gryphons i za Želenice vystupuje stejný člověk. Jan Zálešák je totiž také předsedou motorkářů. „Je nejvyšší čas, abych vám podal vysvětlení," stojí v úvodu Zálešákova dopisu.

Dále popisuje například vznik Gryphons a jejich propojení s Alexandrem Novákem, kterého nazývá Sašou. „Jsem součástí party dobrých kamarádů. V roce 2012 jsme se rozhodli našemu kamarádství udělit oficiální podobu a rok na to jsme založili občanské sdružení Gryphons. V tomto období Saša nastoupil do výkonu trestu," píše dále Jan Zálešák.

Poté, co se stal loni starostou, neměl podle svých slov potřebu prezentovat, jak Gryphons pomáhají obci. Letos například při jedné z akcí poskytli Želenicím pípu na limonádu pro děti.

Za Alexandra Nováka se zaručili, protože soud zamítl jeho vlastní žádost o propuštění. „Sašu nepustili po uplynutí poloviny trestu, jak je běžné i u daleko závažnějších trestných činů, přestože byl samá kázeňská odměna. Proto jsme se rozhodli využít možnosti zákona," pokračuje Zálešák, jenž se před několika dny odmítl k věci pro Mostecký deník vyjádřit.

Sám si prý uvědomoval rizika, že jako starosta a zároveň předseda sdružení bude konfrontován ze strany médií. „Dnes bych nejednal jinak. Pro kamaráda bych to udělal vždy. Doufám, že jsem Vás svým rozhodnutím nezklamal a neztratil vaši důvěru," uvádí v závěru dopisu Zálešák.

Mostecký deník se minulý týden spojil i s jiným členem Gryphons, ani ten se však nevyjádřil. Odmítl sdělit své jméno a odpovědět na otázku, jak nyní sdružení zapojí Nováka do své činnosti.