Dostat hřbitov, který se nachází za městem směrem na průmyslovou zónu, do lepšího stavu chce Litvínov již řadu let. Po rekonstrukci zdí a nových kolumbárií by tak konečně mohla přijít na řadu i samotná budova. Na špatný stav síně už radnici upozorňovali i sami obyvatelé.

„Se hřbitovem by bylo potřeba něco udělat, obřadní síň je malá. Lidé stojí více venku než uvnitř,“ postěžovala si Anna Jarošová z Litvínova.
„Obřadní síň by se mohla alespoň částečné rekonstrukce dočkat ještě letos,“ uvedla Mosteckému Deníku mluvčí Litvínova Eva Maříková.

To, že současná síň nevyhovuje parametrům ani normám, uvedla už před rokem na jednání zastupitelů vedoucí odboru investic Jitka Zetková. Město si již před třemi lety nechalo zpracovat i studii, jak by měl vypadat celý komplex hřbitova i nová obřadní síň. Řádově by ale celá rekonstrukce vyšla na desítky milionů.

Město nemá peníze

„Skutečně se nejedná o místo, kde by byla zachována pieta. To se musí bezodkladně změnit. Na rozsáhlé investice do obřadní síně nemá město v roce finanční krize prostředky, ale musí se provést alespoň elementární náprava,“ prohlásil starosta po prohlídce obřadní síně a především výstavku, kde mohou být zemřelí na přání pozůstalých vystaveni v odkryté rakvi za skleněným oddělením.

Nižší nájemné

Na jednání zastupitelů města vystoupila také obyvatelka Eva Vršecká s návrhem, aby město snížilo poplatek za pronájem obřadní síně. Na posledním jednání radní města tomuto požadavku vyhověli. Pronájem obřadní síně na litvínovském hřbitově snížili radní o 1 250 korun. Původní pronájem se tak mění z 3 750 na 2 500 korun. Peníze z poplatků za pronájem obřadní síně jsou součástí rozpočtu města. Během loňského roku se v obřadní síni litvínovského hřbitova konalo 111 obřadů za 416 250 korun.

„To, jak síň vypadá, nekoresponduje s cenou,“ vysvětlil důvod slevy starosta Daniel Volák