Nejvyšší koncentrace zaznamenávaly měřicí stanice v neděli odpoledne v Chomutově, kde činila čtyřiadvacetihodinová hodnota 178 mikrogramů. Stav regulace se vyhlašuje při překročení koncentrace 150 mikrogramů.

V Ústeckém kraji platil stav regulace od pátku a znamenal výrobní omezení pro největší znečišťovatele, kterými jsou v případě prachu hlavně teplárny a elektrárny. Vyhlášen byl poprvé za poslední dva roky.

V neděli ráno to vypadalo, že by se mohla regulace odvolat už během dne, Chomutovsko bylo ale vývojem znečištění o něco pozadu za zbytkem Podkrušnohoří. V ostatních místech koncentrace prachu kulminovala v noci z pátku na sobotu.

I na Mostecku se od pátku přes víkend hodně těžce dýchalo. Mohl za to prach v ovzduší. V Lomu byla situace nejhorší. Hodnoty tam desetkrát převýšily povolené hranice.

V pátek večer poletovalo v Lomu ve vzduchu 557 mikrogramů prachu PM10. Denní přípustný limit je přitom jen 50 mikrogramů. „Hodnoty prachu vyšší než 150 mikrogramů jsou hodnoceny jako ovzduší zdraví škodlivé,“ uvedla dispečerka Ekologického centra Most Dana Kovaříková. Včera odpoledne byla situace lepší, v Mostě bylo naměřeno 71 mikrogramů prachu proti pátečním 155.

Koncentrace prachu překročila v sobotu limit pro regulaci i v České Lípě v Libereckém kraji, vyhlášena tam ale nebyla. Brzy totiž začaly opět klesat.