Sdružení Mostečané Mostu získalo v zastupitelstvu většinu křesel: 26 z celkových 45. Může prosadit cokoliv bez koaličního partnera. Je to nejdrtivější vítězství v novodobé historii voleb.

„Moc děkujeme našim voličům za tak širokou podporu. Velmi si toho vážíme a víme, že dosažený výsledek je oceněním práce pro město a naše občany,“ sdělil Deníku Vlastimil Vozka, lídr SMM. Podle něj není ještě jisté, zda SMM povede radnici samo či někoho přizve.

„O případné spoluúčasti na správě města budeme teprve jednat,“ uvedl Vozka.

KSČM, bývalá koaliční partnerka SMM, oslabila. Z osmi křesel má pět. „Vítězem voleb je Sdružení Mostečané Mostu. Pokud náš klub vyzvou, jistě na jednání půjdeme. Spolupracovali bychom rádi,“ sdělil Jiří Kurcin, podle voleb nejpopulárnější komunista. To, že KSČM zaznamenala nejhorší výsledek v historii, ho mrzí. „Čekal jsem lepší výsledek,“ sdělil.

Druhá skončila ČSSD. Má opět 6 křesel. „Rád bych poděkoval voličům, protože ten výsledek není špatný,“ sdělil Karel Novotný z ČSSD, nejoblíbenější politik po lidech ze SMM. Novotný je přesto zklamán. ČSSD očekávala víc. Co bude dál, netuší. Jednání se SMM se nebrání. „Je to jenom na nich,“ řekl Novotný. Pokud ČSSD skončí opět v opozici, zřejmě bude usilovat o zastoupení v kontrolních orgánech města a dozorčích radách.

Složení mosteckého zastupitelstva po komunálních volbách 2010.

ODS si pohoršila nejvíc. Místo 11 zastupitelů má jen šest.

„Voliči si vybrali a k tomu není co dodat,“ řekl Václav Hofmann, nejvolenější kandidát ODS. Podle něj ODS neudělala nic špatně, nemohla však konkurovat nákladné a masivní kampani SMM. Vliv ODS je jako u ČSSD velmi omezen. „Nejsme ti, kteří teď tahají za šňůrky,“ uvedl Hofmann. Zapojení do vyjednávání nevyloučil. „Nejsme uražení. Až nás někdo osloví, pokud nás osloví, pak o tom můžeme mluvit,“ dodal.

Nováčkem se dvěma křesly je TOP09. „Děkujeme voličům. TOP09 je poprvé v zastupitelstvu, což je úspěch,“ řekl Adolf Sigmund z TOP09. Ani on netuší, co bude dál.