V úterý 5. prosince hodiny nainstalovala skupina Sev.en Česká energie, která je významným hráčem na energetickém trhu v Česku. Ciferník hodin tvoří jediný kus kamene ve štěrkovém loži, v němž jsou vytesané potřebné linky a rysky sloužící k měření času. Další části ciferníku usazené okolo kamene jsou ze dřeva stromů, které rostou na rekultivovaných plochách. Hodiny fungují tak, že návštěvník se, podle roční doby, postaví na konkrétní místo ciferníku a jeho stín ukáže denní čas.

„Autorkou myšlenky slunečních hodin je rekultivátorka Ingrid Jarošová, která stojí za nejlepšími rekultivacemi provedenými v prostoru lomu ČSA. Velmi si vážíme toho, že bude za svou celoživotní práci oceněna rezortní medailí Jiřího Agricoly za zásluhy. Tou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Český báňský úřad oceňují všechny, kteří se ojedinělým způsobem zasloužili o rozvoj hornictví,“ uvedla mluvčí těžebních společností skupiny Sev.en Česká energie Eva Maříková.

Akce Česko zpívá koledy. Archivní foto
Česko zpívá koledy: Oblíbená akce Deníku spojí zpěváky už ve středu

Za technickým návrhem hodin a provedením nutných propočtů stojí Libor Šindelář, ředitel společnosti Infotea ze skupiny Sev.en Česká energie. „Byla to pro mě zajímavá výzva. Výpočtům jsem se věnoval několik týdnů a nebylo to jen o práci u počítače. Musel jsem si zjistit celoroční pozici slunce na obloze a podívat se přímo do terénu na místo, kde budou hodiny umístěny. Chtěli jsme hodiny přesně pro danou lokalitu, ‚ušité‘ na míru našim rekultivacím, a nikoli jen opsat něco, co už někdo jiný spočítal a vymyslel pro jiné místo. Nejnáročnější byl především přesný výpočet místa pro vytesání rysek na kamennou desku hodin,“ vysvětlil Libor Šindelář.

Mohlo by vás zaujmout: Krampus v Mostě bavil i děsil. Ďáblové překvapili řvoucí dav i zezadu

Zdroj: Martin Vokurka