Šplhám vzhůru. Spí. Jsou jako dvě miminka. Tulí se pod peřinou. Zahřívá je dech.

„Petro, vstávejte, jdeme shánět lékaře!" Otevře oči. Něco šeptá otci svého dítěte. Posadí se a objímají.

„Převléknu se." Otáčím se zády. Je tu větší chlad i tma než minule. Dělníci zazdili další část opuštěné budovy na okraji sídliště Liščí Vrch, kde těhotná Petra a její přítel Jaroslav přežívají. Zapisuji si organizace, které Petra vyhledala. Poradí, nabídnou sprchu, trochu jídla, nechají bezplatně zatelefonovat. Nedokáží ale být Petře v terénu oporou, když bez peněz zápasí o holý život a shání razítko od lékaře, aby mohla žádat o azylové bydlení. Na lékaře ale nemá peníze. „Jsme na mrtvém bodě. Dál to sami nezvládnem," přiznává Petra. „Nechci krást, abych se nedostal do vězení," říká Jára. Plánujeme, co postupně podnikneme. Nejdříve jdeme na gynekologii.

Jára s námi ke gynekologovi nejde. Petra to chápe. Ve věži se rozléhá jejich loučení. Ona na schodech, on v posteli.

„Ahoj, zlato! Drž mi palce!"

„Ahoj, ať máš štěstí!"

„Budu potřebovat hodně štěstí."

Petra dokazuje, že umí být aktivní. Jen ji trápila beznaděj a agónie. Cestou probíráme Járu, co už udělali, jak si půjde pro novou občanku, jak si vyběhá dávky. Analyzujeme její možnosti, zvažujeme rizika a různá řešení bídy. Plánujeme lepší budoucnost.

Krůček po krůčku.

O půl hodiny později vychází Petra z ordinace gynekologa a září jako sluníčko. „Mám radost!" prohlásí. Ukazuje kartičku. Je objednána. V pátek v půl desáté jde na první vyšetření. Poplatek 90 korun uhradí Mostecký deník.

Horší je to se sháněním praktického lékaře. Ona se ptá, já čekám opodál. Jsme domluveni, že jí přijdu na pomoc, jen když se dostane do úzkých. Všude ji odmítají. Sestřičky tvrdí, že je plno a nové pacienty nepřijímají. Přidá se k nám jedna důchodkyně. Ani ji nikde nevezmou. Co dál? Kupujeme šunku, žemle, okurku a balenou vodu. Pro ni to bude velká hostina.

Loučíme se. Zítra to zkusíme znovu. Děkuje.

Nedá mi to a při návratu do redakce zajdu ještě k jednomu doktorovi. Mám štěstí. Petru vezme. Má přijít v úterý v 15 hodin. Škoda, že to teď nemůžu Petře oznámit. Nemá mobil. Sdělím jí to u gynekologa. Budeme mít radost.