Vzhledem k rozsahu úterního cvičení to byl na první pohled nepatrný zmatek. Když ale půjde do tuhého, neměl by se opakovat.

Deník zjistil, že venkovní část dlouho připravované bezpečnostní akce vůbec neproběhla. Když v chemičce vypuknul v 9 hodin fingovaný požární poplach, měla státní policie podle dohody s chemičkou hlídat silnici Most – Litvínov u výstražných semaforů. Ty měly rozsvícením upozornit řidiče na nebezpečí v továrně a alespoň na pět minut je pokusně zastavit.

Jenže semafory, u kterých policisté v dešti stáli, se vůbec nerozsvítily. Plánovaná prověrka chování řidičů ve stavu nouze se nekonala. „Mokli jsme tam dvě hodiny zbytečně,“ popsal tragikomickou situaci fotoreportér Deníku, který na podivné manévry u továrny upozornil a který bezmocné a naštvané policisty sledoval, dokud neodjeli.

Mluvčí chemičky byla na dovolené a o zmatku nevěděla. Podle dostupných informací vyslala policie své lidi na špatné místo. Stáli u stavědel jiného signalizačního okruhu, kde se světla rozsvítit neměla.

„My jsme chybu neudělali. Policii jsme vše předem vysvětlili,“ řekl Deníku důvěryhodný zdroj z chemičky, který si nepřál být jmenován, protože by mohl mít v práci potíže. Zaměstnanci totiž nemohou s novináři o firmě hovořit, natož o bezpečnostních záležitostech.

Jeho slova potvrdila zpráva o průběhu cvičení, kterou má Deník k dispozici. „Údaje o stavědlech a doby jejich rozsvícení (od 9:15 do 9:20) byly předány v minulém týdnu telefonicky pracovníku krizového řízení Policie ČR,“ píše se ve zprávě.

„Není to jejich (chemičky) vina,“ připustila pro Deník policejní mluvčí Alena Bartošová. Podle jednoho z policejních důstojníků došlo k informačnímu šumu.

V nouzi umí

Naštěstí, když jde skutečně o životy lidí, integrovaný záchranný systém funguje. Minulý pátek hasiči, policisté a strážníci zvládli evakuaci rodin na mostecké Skupovce, uzavření hlavní silnice a zajištění velkého prostoru, kde poškozením plynovodu hrozil výbuch. Ocenili to i jinak velmi kritičtí internetoví čtenáři Deníku.

„Na místě zásahu skutečně všechny zúčastněné složky spolupracovaly na 100 procent a odvedly dobrou práci. Díky jim za to,“ napsal v diskuzi Petr. „Buďme rádi za naše záchranáře z řad hasičů, lékařů i policajtů,“ uvedla žena s přezdívkou Mostečanda.

Úterní havarijní cvičení v zálužském průmyslovém areálu pořádaly společně firmy Unipetrol RPA a Unipetrol Doprava. Zálužští hasiči zlikvidovali fiktivní požár cisterny s nebezpečnými kapalnými uhlovodíky.

Hodinová akce podle informací z chemičky měla prověřit havarijní plány a potvrdit akceschopnost hasičského sboru podniku a místní lékařské služby, která cvičně zachránila popáleného zaměstnance z obsluhy stáčírny.

V areálu se evakuovala část sousedních pracovišť. Celé cvičení sledovali nezávislí pozorovatelé z bezpečnostních rad měst Mostu a Litvínova a zástupce krizového řízení Policie ČR v Mostě.

„Cvičení úspěšně prověřilo zpracovanou havarijní dokumentaci a nastavený systém zvládání mimořádných událostí v Chemparku Záluží. Celé cvičení skončilo před desátou hodinou,“ píše se ve zprávě Unipetrolu.