Žatecká Dočesná, Chomutovské slavnosti, teplická Lázeňská, Osecká pouť… K velkým veselicím se letos přidá další, oslava 500. výročí založení Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Celodenní show u národní kulturní památky, která v roce 1975 ujela před těžbou uhlí po kolejích o 841 metrů, vypukne v sobotu 24. června. Očekávají se tisíce návštěvníků.

„Na organizaci se podílí několik subjektů. Podrobný program se dolaďuje," řekl Deníku Michal Vavroch, vedoucí oddělení kultury a sportu mosteckého magistrátu. Veselice u kostela potrvá od 10 do 20 hodin. Na své si přijde nejširší veřejnost. Oslava bude zasazena do historických kulis, obdobně jako při loňských oslavách narození Karla IV.

Čtěte také: Výročí přesunutého kostela už má své logo. Líbí se vám?

Jarmark, řemesla, stánky, průvod…

Přesunutý mostecký kostel.Zdroj: DENÍKNávštěvníci mohou u mosteckého kostela očekávat jarmark s ukázkami tradičních řemesel, soutěže a občerstvení v historických stáncích a dobových tavernách. Budou i kejklíři, komedianti, bujaré tance, středověká hudba, šermíři, rytíři, vojáci, sokolníci, pouliční divadlo a ohňová show.

V plánu je také historický průvod v okolí kostela. Zatím se počítá s tím, že bude pět zastavení pokrývajících pět staletí existence kostela a průvod by byl pro účinkující oblečené do kostýmů podle své epochy. Společně by došli k hlavnímu pódiu, kde by se vše oficiálně zahájilo. V kostele pak budou prohlídky zdarma s komentovaným výkladem. Na věž bude snížené vstupné. Správa kostela plánuje i promítání dokumentů a další doprovodný kulturní program. Veřejnosti se představí nová poštovní známka s kostelem. Dorazí její autoři, malíř Jan Kavan a rytec Miloš Ondráček. Mimořádná poštovní přepážka České pošty nabídne i pamětní listy a příležitostné razítko. Kavan bude mít zároveň výstavu v Kapli sv. Ducha a v kostele se představí jezdící maketa chrámu na kolejích.

Podívejte se: Známe podobu známky, na které je přesunutý kostel v Mostě

Kostel byl vystavěn po požáru starého Mostu. Oheň v roce 1515 zničil celé město. Chrám vznikl na místě raně gotické baziliky. Stavba byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století. Kostel proslul svým přesunem před těžbou uhlí.

Na přípravě oslavy se podílejí město Most, Ústecký kraj, Národní památkový ústav, Českojiřetínský spolek, Oblastní muzeum v Mostě a další partneři. Akce bude stát tři čtvrtě milionu korun. Vše se připravuje tak, aby oslavu nenarušila stavba mostu a silnice, která začala loni poblíž chrámu.

Připomeňte si: Přesunutý kostel v Mostě připomíná likvidaci obcí kvůli uhlí