Deníku se podařilo vypátrat jednu z osobností, která psala sportovní dějiny Mostecka. Kdyby neupadla v zapomnění, byla by nejspíš zařazena hned vedle nejslavnějšího mosteckého fotbalisty, držitele Zlatého míče 1962 Josefa Masopusta.

Oswald Schaffer byl prvorepublikovým nekorunovaným fotbalovým králem mostecké kopané. Patřil k nejpopulárnějším hráčům. Talent od Pána Boha střílel góly, byl vůdčí osobností mužstva. Jenže měl smůlu. Byl Němec a hrál za německý klub. Po II. světové válce a odsunu německého obyvatelstva z pohraničí, kdy se ničilo vše německé, skončila sláva tohoto uznávaného sportovce na smetišti dějin.

Sportovní redaktor Václav Veverka se pokusil lyžovat na bývalé kartáčové sjezdovce v Mostě
Mostečané nemůžou v létě ve městě lyžovat. Sjezdovku polyká les

„Když liberecký sportovní deník Reichenberger Sportblatt v roce 1922 položil svým čtenářům anketní otázku, kdo že je podle nich nejoblíbenějším fotbalistou, dostal nejvíce hlasů Oswald Schaffer z Mostu,“ píše Ladislav Král v knize Historie německé kopané v Čechách.

Schaffer se narodil 24. ledna 1897 v rodině mosteckého obchodníka, jako nejmladší z pěti dětí. Otec Adolf pocházel z Dolního Jiřetína. Matka Anna, rozená Wagner, se narodila v Souši. Měl čtyři sourozence, dva bratry a dvě sestry. V roce 1927 se oženil Annou Jechovou z Velké Černoci na Lounsku. Spolu měli dva syny, Oswalda a Adolfa. Civilním povoláním byl zámečník.

Vůdčí osobnost

Pozvánka na oslavy jubilea klubu DSK Brüx v roce 1930Zdroj: sbírka Edvarda D. BenešeVe svých sedmnácti letech přišel do prvního týmu německého DSK Brüx. V roce 1920 už byl oporou týmu a stal se kapitánem. „Vždycky dokáže strhnout své kamarády na hřišti ke špičkovým výkonům,“ charakterizoval jej dobový tisk Brüxer Zeitung.

Schafferovy střelecké schopnosti náležitě ocenil celek DFC Prag, který jej pozval na zájezd do Španělska, kde sehrál šest utkání a, jak jinak, střílel branky. Několikrát hrál za výběr župy a v dresu jedenáctky Německého fotbalového svazu v Čechách (DFV). V roce 1924 byl společně se spoluhráčem z Mostu Riedelem, Banyaszem ze sousedního Teplitzer FK a dalšími pěti německými hráči z DFC Prag zařazen do širšího kádru československé reprezentace pro olympiádu v Paříži.

Na LOH 1924 však nejel. Od roku 1920 do roku 1925 u něj bydlel Toni Cargnelli, vídeňský hráč, který se stal hrajícím trenérem Mostu. Cargnelli po odchodu z Mostu udělal hvězdnou trenérskou kariéru v Itálii, když dovedl Torino a Ambrosianu k titulu a vítězství v italském poháru.

V rekreačním areálu Matylda v Mostě byly v neděli bruslařské závody
FOTO: Severočeši zvládli dva šampionáty najednou, závody tahačů i bruslařů

V neděli 22. května 1921 Schaffer nastoupil ke svému 100. utkání v dresu DSK Brüx proti německému DFK Aussig. O jubilejním utkání o tři dny později obsáhle informoval deník Brüxer Zeitug.

Kdy přesně Schaffer ukončil kariéru, se nepodařilo dopátrat, stejně ani to, jaký byl jeho osud po II. světové válce. Také se nepodařilo najít fotografii tohoto bezesporu skvělého fotbalisty.