Úřad mu dal desítky tisíc korun na řetězovou pilu, křížový laser, průmyslový vysavač, nůžky na plech, vrtačku a kombinované kladivo. Stačilo požádat o příspěvek na rozjezd, mít podnikatelský záměr a splnit podmínky.

Tento pozitivní příběh, se kterým vedení úřadu seznámilo novináře, má propagovat úspěšnost boje s vysokou nezaměstnaností.

Chvála i kritika

Loni úřad finančně podpořil šedesát začínajících podnikatelů z Mostecka, kteří už nechtěli žít na podpoře. Rozdělil mezi ně 2,8 milionu korun: v průměru zhruba 50 tisíc na jednoho. Nejčastěji kupovali nářadí pro řemesla. Jiní začali podnikat v pojišťovnictví.

Podle úřadu patří tento příspěvek k nejefektivnějším.

„Lidé přestanou být závislí na hospodářském úspěchu svých zaměstnavatelů. Naučí se spoléhat v práci především na sebe. I když se v některých případech stane, že v konkurenci neuspějí, je to neocenitelná zkušenost,“ uvedl ředitel úřadu Oldřich Malý.

Existují ale i jiné, méně optimistické příběhy. „Na podzim jsem žádal o zařazení do kurzu, který by mi doplnil kvalifikaci a umožnil zahájit živnost v počítačovém oboru. Podnikatelský záměr mám. Uběhly už ale tři měsíce a na rekvalifikaci stále čekám,“ řekl Deníku nezaměstnaný, který si kvůli možným potížím přál zůstat v anonymitě. Obává se, že s nárůstem nezaměstnanosti ho předběhnou „kurzisté flákači“. Podle něj úředníci ani nevědí, jak to bude letos s kurzy a nemají ani nové formuláře.

Malý pochybení a chaos vylučuje. Podle něj ne všichni žadatelé vyhoví podmínkám pro rekvalifikace. Na ně je prý peněz dost. Ředitel přesto připustil nejistotu: nikdo netuší, jak dopadne centralizace úřadů práce, kterou chce vláda spustit na jaře. Místní úřad by přišel o svou samostatnost.
„Vím jen jedno. Že zatím jsem ředitel,“ sdělil Malý.