Plné jsou ale i kempy, které nabízejí školám klasické ubytování v chatkách. ČTK to řekla Kateřina Tichá z rekreačního areálu Kamencového jezera u Chomutova.

„Většina termínů na květen a červen je už obsazená. Rezervují se i měsíc a půl dopředu, ale jedna škola v přírodě se nám přihlásila před pár dny,“ popsala Tichá. Některé školy s dětmi vyrážejí na kola nebo na vodácké výlety. Marcela Schurgerová z roudnické cestovní kanceláře Veselý školní autobus tvrdí, že je mezi školami velký zájem také o tematické zájezdy do zahraničí, nikoli jen o pouhé výlety. Populární prý jsou výlety do Londýna, které školy spojují s výukou angličtiny.

Z památek v Ústeckém kraji vyrážejí školy ze širokého okolí často do Terezína nebo na Říp. Národní památník Terezín podle údajů z výroční zprávy navštíví v květnu a červnu více než třikrát tolik studentů než v ostatních měsících.

Vstříc požadavkům školních zájezdů se snaží vycházet také správci památek.

Aktivní seznámení s historií pro žáky základních škol slibuje například zámek Krásný Dvůr na Lounsku, Přesnutý mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie nabízí dokonce v červnu i prohlídky pro mateřské školy. Průvodce děti provede celým kostelem.