Podle tohoto návrhu by došlo ke změně financování malých obecních škol. „V návrhu se jedná o to, že by školy dostávaly dotace v plné výši v případě, že budou splňovat podmínku čtyřiadvaceti dětí ve třídě a tři třídy v ročníku,“ vysvětlil Oldřich Vávra ze Sdružení místních samospráv ČR, které bojuje proti schválení návrhu. „Tyto podmínky ale většina malých škol nesplňuje,“ dodal.

Kde vzít peníze?

Pro školy to znamená, že by se jejich příjmy od státu snížily a mohlo by to ohrozit jejich provoz. Ředitelé by museli hledat dofinancování. „To by znamenalo konec venkovského školství. Zhruba milion obec už teď dává na provozní náklady školy, nedokáži si představit, že bychom měli dávat další milion na platy kantorů,“ uvedla Milana Štveráčková, starostka Louky u Litvínova. Tamní škola má pouze tři třídy, jejichž kapacita je celkem 50 žáků.

Ředitelé škol se obávají o své žáky. „Doufám, že tento návrh neprojde. Nedokáži si představit, že by žáci měli dojíždět do Mostu. Třetina by se někde ztratila nebo by se zapomněla v Centralu,“ řekl ředitel braňanské základní školy Petr Kratochvíl.

Podobný názor má i ředitel Základní školy v Obrnicích. „Uvedený způsob financování škol by projít neměl. Škola uvedená kritéria nesplňuje. K dnešnímu dni máme 280 žáků,“ uvedl Vladimír Šiman s tím, že ve věci je zatím plno neznámých, neví se například, kolik by po změně školy dostaly peněz.

Sdružení místních samospráv již zaslalo ministerstvu pětistránkové vyjádření, ve kterém materiál předložený ministerstvem zásadně odmítlo. „Neobsahuje ani vstupní analýzu, ani analýzu dopadů reformy. Modelové příklady uváděné v záměru nejsou založeny na reálné skutečnosti,“ informoval Oldřich Vávra.

Škola baví lidi

Odborníci také upozorňují, že s vyšším počtem žáků ve třídě klesá kvalita výuky. Nízký počet dětí ve třídách malých škol je kuprospěchu jejich vzdělání. „Byl by to i konec kulturního a společenského života v obci, většinu akcí pořádá právě základní škola,“ upozornila starostka Milana Štveráčková.

Podle Sdružení místních samospráv chce stát tímto krokem přesunout své výdaje na obce a posléze i rodiče. Dojíždění do větších škol zasáhne do rodinného rozpočtu.

Návrh je nyní ve fázi připomínkování a projednávání.

Pavlína Nevrlá