Na adresu společnosti došlo 23 žádostí s projekty ve výši téměř šest milionů korun. Čtyři žádosti byly vyřazeny pro nesplnění základních kritérií a z 19 hodnocených komise vybrala k realizaci jedenáct projektů.

„Zájmem neziskových organizací jsme byli příjemně překvapeni. Vybírali jsme hlavně takové projekty, které měly nápad a úspory energií jsou jejich prvotním cílem,“ řekl při vyhlášení výsledků generální ředitel United Energy Petr Jeník.

Grant pomůže nejen několika základním a mateřským školám v Mostě, ale i střední Schole Humanitas v Litvínově, obecně prospěšné společnosti Energie z Meziboří a bečovské tělovýchovné jednotě Sokol. Část peněz získá i obecní úřad v Louce u Litvínova.

„Podařilo se nám už vyměnit okna ve škole a úspory byly veliké. Na úřad už nám ale nezbylo a jsme rádi, že teď budeme moci uspořit také v této budově. Je to jediná cesta, jak snížit náklady,“ radovala se starostka Louky u Litvínova Milana Štveráčková, která uspěla s projektem výměny oken v budově obecního úřadu.

Na ušetřené peníze za energie se těší i ve školách. „Nečekal jsem, že uspějeme hned se dvěma projekty, je to pro nás velmi příjemná zpráva,“ uvedl Jiří Šmejkal, ředitel 18. ZŠ v Mostě, kde vymění zářivky za úsporné a nechají nainstalovat vodovodní baterie se spínačem.

Přes sto padesát tisíc půjde na výměnu starých čerpadel v obecně prospěšné společnosti Energie v Meziboří. Ta zajišťuje ubytování čtyřiceti mentálně postiženým lidem z Mostecka a dalších třicet pak pracuje v jejích chráněných dílnách.

„Vloni nám společnost United Energy uhradila zpracování energetického auditu a letos se nám podařilo uspět s projektem na úsporu energií. Máme všichni velkou radost, díky tomu se nám podaří ušetřit peníze za energie a ty pak můžeme použít na provoz dílen a stacionáře,“ informoval ředitel Energie Milan Konečný.

Firma, která provozuje teplárnu a elektrárnu v Komořanech, uhradí osmdesát procent nákladů na jednotlivé projekty. Celková částka vyplacených prostředků na úpravy tak bude činit 1 136 600 korun. Přesné částky budou známé, až jednotlivé organizace provedou výběrová řízení na práce a dodávky.