První vozy záchranné služby jely na místo po půlnoci na čtvrtek. "Operátorka vyslala na místo tři vozy. O pomoc byli požádáni také provozovatelé sanitek zdravotnické dopravní služby. Podle telefonických informací mělo na místě asi 15 dětí zažívací potíže," informovala o prvotní akci mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková.

Ve Sklárně v současné době není žádná základní škola z Mostecka.

Zdravotníci ale ve škole v přírodě zjistili, že potíže mají i další děti. Záchranná služba proto požádala o pomoc hasiče. "Ti vyslali z plzeňské Košutky na místo speciální autobus. Zároveň vyjelo dalších osm vozů záchranné služby včetně vozů hromadného neštěstí a inspektora provozu," popsala mluvčí další kroky.

Před osmou hodinou bylo ze školy v přírodě převezeno do nemocnice celkem 44 dětí. "Děti skončily v nemocnicích v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a také v Mostu," vyjmenovala Ptáčková zařízení, která se o pacienty nyní starají.

Záchranáři na místě i nadále zůstávají. "Ve škole bylo kolem 200 dětí, nelze vyloučit další nárůst postižených touto infekční událostí," dodala Ptáčková.

Před polednem se z nemocnice vrátily první tři děti. Podle informací Deníku by měly být v pořádku. Z nemocnice se vrátila také pobledlá vychovatelka. Ze školy ji hned odvezl domů její otec.

Deníku se podařilo získat vyjádření ředitelky školy Aleny Soprové. Dle jejích slov se jedná o jedno či dvoudenní virové onemocnění, které nemá nic společného s jídlem. Do lesní školy přijelo v 6. dubna na týdenní pobyt 200 dětí ze severočeské Bíliny, jedno z nich už v té době bylo nemocné.

Děti se z nemocnice postupně vrací a je na rozhodnutí jejich rodičů, zda se vrátí do školy nebo domů.

Případem se zabývá i policie. "Hromadná nevolnost postihla 58 z 200 dětí, které byly v zařízení u Žihle ubytovány. Záchranná služba je odvezla k ošetření a prohlídce do nemocnic. Událostí se dále zabýváme, ale vzhledem k věku postižených osob nebudeme poskytovat více informací," uvedl mluvčí policie Jan Koželuh.

Událost byla nahlášena také krajské hygieně.