Mateřská školka Jeřabinka pracující na principech waldorfské pedagogiky vznikla v září 2015. Založila ji paní Zuzana Štěpánová. Jedná se o jednotřídku, kterou navštěvují děti ve věku od tří do sedmi let.

„Momentálně máme ve školce osmnáct dětí, celková kapacita školky je pětadvacet dětí," uvedla pro Mostecký deník ředitelka školky Leona Gergelová.

V Ústeckém kraji se jedná o první mateřskou školku tohoto typu, po celé České republice jich však existují desítky. Školky waldorfského typu se zaměřují na rozvoj osobnosti jako celku kladou důraz na intelekt, vůli, city a prožitky. Jsou nazývány školkami pro hlavu, ruce a srdce.

„Zajímáme se i o duchovní rozvoj. To ale neznamená, že se ve školkách vyučuje náboženství jak je mnohdy špatně vykládáno. Předškolní děti jsou zde seznamovány s mýty, pohádkami a legendami. Seznamujeme je i různými slavnostmi v průběhu roku," doplnila zakladatelka školky Zuzana Štěpánová.

Kroužky a akce

Ve školce se o děti starají dvě paní učitelky a paní ředitelka. K ruce jim ale je i spousta pomocníků z mnoha odvětví, kteří vedou nejrůznější kroužky pro nejmenší. Děti tak mají možnost navštěvovat už od mala mimoškolní aktivity.

„Při školce nám běží třeba hudební kroužek, kam mohou docházet děti již od tří let ty ještě nemají možnost dostat se na ZUŠ. Dále pak máme sportovní aktivity, například fotbalový kroužek. Vedeme dílnu keramiky a od nového školního roku jsme si přichystaly kroužek plstění," informovala o bohatém programu Gergelová.

V rámci mimoškolních aktivit si pro děti letos přichystaly i první ročník příměstského tábora. Ten probíhal celý týden od 22. do 26. srpna. Děti měly na každý den přichystanou jinou aktivitu. „Čekal je indiánský, hudební a sportovní den. Společně jsme také vyrazili na celodenní výlet do přírody. Týden uzavíral zámecký den v litvínovském zámku," sdělila nám Gergelová.

close Výroba dřevěných hraček na zámku. info Zdroj: DENÍK/Alena Herzánová zoom_in

Program posledního dne měly děti nabitý. Ráno si v zámku vyráběly dřevěné hračky pod vedením paní Blanky Techlovské z Mostu. „Snažíme se u dětí budovat kladný vztah k přírodě. Využíváme k tomu mimo jiné i hračky z přírodních materiálů, které máme i u nás ve školce. Od nového roku jsme se také domluvily na spolupráci s dílnou Woodmade, která by měla během celého roku organizovat dílničky pro děti ze školky i veřejnost," okomentovala Štěpánová. Po dílničce si děti prohlédly zámek, následně se převlékly do slavnostních šatů a v sále uspořádaly zámecký ples. Den zakončily piknikem v zámeckém parku.

Při školce funguje i mateřské centrum, které mohou navštěvovat děti se svými rodiči již od jednoho roku. Pro zájemce je otevřeno každou středu od 9 do 11 hodin. Děti i rodiče mají možnost se seznámit s prostředím školky i učitelkami, které budou v budoucnu potkávat. V současné době existuje také snaha otevřít v Litvínově základní školu fungující na principech waldorfské pedagogiky. Podle plánu by se měla škola otevřít v roce 2017.

ALENA HERZÁNOVÁ