Ve většině základních škol na Mostecku neteče na dětských toaletách desítky let teplá voda. Totalitní režim před rokem 1989 rozvody teplé vody nevyžadoval. Podmínky pro mytí rukou se ani ve 21. století na nevylepšených školách téměř nezměnily.

Školák jde před svačinou na „velkou“. Když je čistotný, ruce si po spláchnutí umyje, ale na WC může jen ve studené. Menstruující školačka může jít do třídy, kde má v lepším případě na háčku svůj ručník, ale i tam teče studená. Pokud by oba chtěli dodržet doporučovanou důslednou hygienu a čelit žloutence, museli by běžet do umývárny u jídelny, kde teplá voda teče, nebo žádat zavedení průtokového ohřívače studené vody.

Zatímco ve třídách teplá voda ještě být nemusí, na WC už ano. „Na to je vyhláška,“ řekla Deníku krajská hygienička Simona Gunarová.

Vyhláška číslo 410 platí od roku 2005. Nemá ale zpětnou platnost. To jednoduše řečeno znamená, že chybějící teplá voda se toleruje do doby, než se něco pokazí a než vlastník školy ukončí rekonstrukci sociálního zařízení. Po ní už teplá voda musí na WC téci.

„My máme to štěstí, že teplou vodu na toaletách máme, protože jsme po rekonstrukci,“ uvedla Pavla Tomášová, ředitelka litvínovské ZŠ v ulici Ruská.
„Máme stoletý dům. Tady nám nikdo rozvody teplé vody dělat nebude,“ uvedla pracovnice lomské školy. Školy se snaží udržovat hygienu na zastaralých toaletách alespoň úklidem, zajištěním mýdel, toaletních papírů, papírových ručníků a dokonce dámských vložek. „Z toho jsme neslevili,“ sdělil Jiří Šmejkal, ředitel 18. ZŠ v Mostě.

Teplá na WC neteče ani v chánovské škole. Tam si s prevencí proti „nemoci špinavých rukou“ poradili jinak. „My používáme Septoderm,“ řekla ředitelka školy Monika Laurichová. Septoderm je alkoholový dezinfekční přípravek pro hygienickou dezinfekci rukou.

„Trápí nás to,“ reagoval pro Deník na nevyhovující toalety primátor Vlastimil Vozka. Podle něj se jedná o vnitřní dluh: školy potřebují masivní investice a údržbu. Město chce nejprve řešit hlavně staré střechy a pláště, pak vnitřky. „Kde se dělají rekonstrukce, tam se teplá voda na WC dává,“ uvedl náměstek pro školství Jiří Kurcin.

Znečištěnýma rukama se přenáší některé typy žloutenky, která se v létě objevila ve zvýšené míře ve středních Čechách mezi narkomany.

Severočeští hygienici v září vzkázali školám, aby zajistily mytí rukou dětí za použití mýdla a vlastního ručníku vždy před jídlem a po použití WC. „Prevence onemocnění je velmi jednoduchá a laciná a pokud je včas a důsledně uplatněna, může být velmi efektivní. Umytí rukou po každém použití WC a před každým jídlem vytvoří účinnou bariéru bránící přenosu nákazy,“ upozornil šéf krajských hygieniků Josef Trmal.