Oba recidivisté měli ukrást hlavně v Mostě nářadí, elektroniku či jízdní kola za víc než 300 tisíc korun. „Lup rozprodali na burze nebo známým i neznámým zájemcům a o utržené peníze se podělili,“ uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Policie nabádá obyvatele, aby předcházeli podobným krádežím alespoň tím, že budou domovní vchody zavírat a po zazvonění odmítnou vpustit dovnitř cizí lidi.

Deník v úterý 12. března dopoledne testoval na Výsluní (Šestistovky), Liščím vrchu (Sedmistovky) a pod Lajsníkem (Pětistovky), zda lidé zavírají vstupy do paneláků. Na každém sídlišti redakce našla alespoň jeden dům, do kterého se dalo snadno vstoupit – vchod byl otevřený.

„Máme tu problémové nájemníky, takže nemusí krást jen někdo z venku,“ řekla žena z paneláku v Pětistovkách, kde visí na vchodu cedule s prosbou o zamykání, protože se ztrácejí věci za dveřmi bytů.

Průzkum ukázal, že vstupy nechávají otevřené i pejskaři a řemeslníci. Další lidé vyšli z domů, aniž by zavření dveří „branem“ zkontrolovali nebo rovnou zamkli, což žádají domovníci hlavně večer.

Zabezpečení se zlepšuje

Přesto se situace zlepšila. V roce 2007, kdy krádeží přibývalo, Deník v Mostě prověřil 22 domů, dostal se do šestnácti a objevil i vyrabované sklepy. O dva roky později Deník testoval přes třicet domů a téměř každý měl otevřený minimálně jeden vchod. Od té doby vzrostl počet modernizovaných domů, kde se více dbá o bezpečnost. „U nás se do zamřížovaného sklepa dostanete jen výtahem na čip,“ sdělila při úterním průzkumu jedna z Mostečanek.

„Po období velké investiční činnosti spočívající v rekonstrukcích domů se obyvatelé domů začali více zabývat zajištěním vlastní bezpečnosti a ochranou svého majetku,“ potvrdil Petr Prokeš, mluvčí Stavebního bytového družstva Krušnohor, které je největším správcem domů na Mostecku.

Vchodové dveře byly vybaveny čipovými systémy, venku i uvnitř jsou kamery, přibylo mříží a sklepní okénka už mají většinou zábrany proti vniknutí cizích osob.

„Bydlící v některých domech projevili zájem o videotelefony, takže přímo z bytu lze sledovat osobu, která zvoní a dožaduje se vstupu do domu,“ uvedl mluvčí družstva. Investice jsou podle velikosti domu a pohybují se od desetitisíců až po statisíce korun.

Podle Prokeše obyvatelé považují takové investice za prospěšné, protože brání škodám na vnitřním vybavení domů a majetku obyvatel. „Vzhledem k tomu, že dosavadní zkušenosti jsou velice dobré a bydlící se cítí v domech bezpečněji, dá se předpokládat, že zájem o instalaci zabezpečovací techniky potrvá i nadále,“ dodal.

Podle policie by si měli lidé dávat pozor i na balkony, ze kterých zloději dokážou odnést i jízdní kolo. „I to se stalo,“ sdělila policejní mluvčí.