Představte si tohle: Jedete na kole solidní šotolinovou cestou po Velebudické výsypce, výhled máte na první kopce Českého středohoří. Všechny elektrárny, snad kromě počeradské, a doly máte mimo dohled a připadáte si, jako byste ani nebyli kousek od Mostu. V tu ránu ale narážíte do sutin, starých pneumatik, rezavých sporáků, výjimkou není ani odstavené a už napůl rozebrané auto s původem, který by jistě zajímal policii.

Takhle totiž vypadá „chlouba“ Mostecka. Místo, o kterém hejtman kraje Jiří Šulc říká, že se na něj vrací život. Hipodrom, parkurové závodiště, golfové hřiště, cyklotrasy, pomalu vyrůstající lesy, malá jezírka. To vše vzniklo v posledním desetiletí na místě někdejších obcí Skyřice, Židovice, Kamenná Voda, Stránce. Ty byly zasypány zeminou z blízkých dolů.

Odlehlé místo ale nezůstalo po propagaci Centrem turismu Mostecka ukryto jen cyklistům a turistům, ale také vandalům a zlodějům a stalo se odkladištěm nepotřebných i nebezpečných zbytků a odpadků.

Cykloturistický okruh tak zavede kolaře přímo doprostřed černých skládek. Jejich obsah by se vešel i do několika nákladních aut. Kdo je má uklízet, nebývá jednoduché určit. Pozemky patří několika vlastníkům.

MUS: My máme čisto

Těžební firma Mostecká uhelná (MUS) Deníku tvrdila, že na jejím území se nic podobného objevit nemůže. „Pokud vím, naše pozemky jsou čisté. Hlídá je bezpečnostní agentura,“ řekla Liběna Novotná, mluvčí MUS.

Poslední skládka, kterou Deník objevil, se vyskytla na půdě patřící městu Most. Plocha prý slouží jako dočasná deponie inertního materiálu – zeminy, betonu a kamení, které slouží pro další využití. „Bohužel však zde vnikla i černá skládka komunálního odpadu, který sem navozili občané,“ uvedla Alena Sedláčková, mluvčí magistrátu. Černá skládka odpadu tam byla likvidována už v loni.

Město říká, že ohlídat, aby pozemky zůstaly čisté, je obtížné a přiznává, že ke vzniku černých skládek na výsypce dochází často. „S městskou policií jsme se domlouvali už loňský rok, aby častěji projížděla tuto lokalitu. Přesto tu nemohou být pořád a chytit či následně zjistit konkrétního viníka je problém,“ dodala Sedláčková.

Pokud se nepodaří zjistit původce černé skládky, je za její úklid zodpovědný vlastník pozemku. To vyjde až na desetitisíce korun. Poté, co na skládku Deník upozornil odbor životního prostředí, začala mizet. „Záležitost jsme prošetřili a černá skládka je uklizena,“ sdělila pracovnice odboru Lenka Růžičková.

Cedulka? Ta nic nevyřeší

Jak ale předejít tomu, aby se ze vzpamatovávající se krajiny nestala jedno velké zapáchající rumiště? Půjde to těžko. „Zkusíme domluvit i možnosti umístění cedule – zákaz skládky. I když to nejspíš toho, kdo dojede s odpadem až tak daleko, už nezastaví,“ přislíbila Alena Sedláčková.

Uzavřít prostor na příjezdových cestách závorou je podle ní téměř nemožné. „Pozemky zde vlastní velké množství vlastníků a musí mít na ně umožněn přístup,“ doplnila mluvčí města.