Většina zaměstnanců z chemičky v úterý ráno nastupuje do práce.
Na místě působí vyšetřovací tým Policie ČR a Hasičského záchraného sboru.
Krizový štáb zasedne naposledy v úterý ráno.
"Tramvajím byl umožněn provoz od 21.45 hodin," řekla Mosteckému deníku v pondělí před 22. hodinou krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Uzavírka trati trvala téměř pět dní.
Situace je nyní podle Unipetrolu dlouhodobě bez jakýchkoliv rizik, proto byl tramvajím průjezd kolem chemičky povolen. "S největší pravděpodobností ranní tramvajové spoje mezi Mostem a Litvínovem už budou v provozu," oznámila po 22. hodině mostecká radnice.
Tramvaje nesměly jezdit proto, že mohly jiskřit a způsobit výbuch. Krizový štáb byl opatrný a chtěl mít stoprocentní jistotu. Proto s povolením vyčkával delší dobu, než se potvrdily bezpečnostní prověrky.
Policie zahájila trestní řízení
Etylenová jednotka v petrochemickém areálu neměla dostatek chladicí vody. Proto nastal výbuch, řekl v pondělí novinářům šéf Unipetrolu Marek Świtajewski.
Zdrojem mimořádné události nebyla podle ředitele samotná etylenová jednotka, ale to, že chyběla chladicí voda. Následně se zvýšily teploty v jednotce a nastal výbuch. "Vyšetřovací komise musí zjistit, proč najednou ta voda do jednotky nebyla dodávána," uvedl. Podle něj je čtvrteční výbuch největší mimořádnou událostí v Unipetrolu od roku 1996.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) pro Unipetrol dodává pitnou vodu z vodojemu Šumná do vodojemu společnosti Unipetrol. "V den vzniku požáru nebyla žádná porucha a dodávka vody byla plynulá. Za hospodaření s vodou a její distribuci v rámci Unipetrolu není naše společnost zodpovědná," sdělila Iveta Kardianová, mluvčí SčVK.
Policisté společně s hasiči začali dnes dopoledne ohledávat místo požáru a výbuchu a komise zjišťuje příčiny. "Spolu s námi tam jsou experti technického ústavu požární ochrany. Na místě máme k dispozici plošinu k dokumentování činnosti a další speciální techniku," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policie už zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Za to hrozí nejvýše dva roky vězení.
Zástupci litvínovské radnice řekli, že při výbuchu nebylo ohroženo zdraví lidí ani životní prostředí. Z místa unikaly jen saze, které nemají žádný negativní dopad na prostředí, uvedla starostka Kamila Bláhová (ANO).
Petrochemické provozy zůstávají v tuto chvíli odstaveny. V omezeném rozsahu vyrábí rafinérie zejména benzín a naftu. V minimálním provozu je také výroba agrochemikálií. Mimořádnou událostí nebyla ovlivněna rafinérie v Kralupech, která v tuto chvíli běží na plný výkon.
Jakmile skončí práce vyšetřovacího týmu, dostanou se na místo specialisté Unipetrolu, aby zmapovali přesný rozsah škod a naplánovali nutné opravy a harmonogram možného opětovného spuštění výroby.
„Výrobu v areálu chceme obnovit v nejkratším možném termínu. Co se týká plného obnovení provozu, řádově se bavíme spíše o horizontu měsíců než týdnů," sdělil Świtajewski.
Vyčíslení ztrát by mělo být k dispozici v průběhu příštích dnů, v závislosti na tom, jak rychle skončí vyšetřování na místě.
Akcie Unipetrolu po závažné havárii z minulého týdne pokračovaly v poklesu. Unipetrol v pondělí oslabil o 0,59 procenta na 169 Kč.
Vyšší prach a sulfan
Ekologické centrum Most zveřejnilo na svém webu zprávy o vývoji imisní situace po výbuchu v chemičce. "Za celé monitorovací období nebyly překročeny imisní linity pro ochranu zdraví," uvedla Milena Vágnerová, vedoucí ekologického centra. Přístroje zaznamenaly jen vyšší hodinové koncentrace prachu v Mostě a Chomutově. V Litvínově byly sedm hodin po výbuchu prokázány vyšší koncentrace sulfanu. Podrobnosti najdete zde a zde.
Nelze vyloučit další zápach. Česká rafinérská najíždí hydrogenační jednotky do provozu a bude spalovat část okružního plynu (vodík) s mírným obsahem sulfanu.
Rozsáhlý požár zasáhl propylenovou jednotku ve čtvrtek ráno, předcházel mu mohutný výbuch. Nikdo nebyl zraněn. Na místě zasahovalo 42 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje. Závod byl evakuován. Oheň dostali hasiči pod kontrolu po několika hodinách, pak nechávali řízeně vyhořet zbytky látek.
Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.