Včera zase na přehledné křižovatce havaroval a v péči lékařů skončil motorkář po střetu s fabií. Dopravní policie je na řidiče krátká. Její řady jsou žalostně řídké. Podle včerejších informací totiž připadá jeden akceschopný dopravní policista na 15 tisíc obyvatel okresu.
Výpovědi obyvatel pondělní nehody se shodovaly. Z kopce od vodárny na sídlišti Liščí Vrch se hnala po silnici dvě auta rychlostí 150 kilometrů za hodinu. Za tmy závodila na silnici, kde město zrušilo třicítku. U zastávky autobusu číslo 5 se před nimi objevilo protijedoucí auto. Řidič-závodník strhl řízení doprava a najel v plné rychlosti na obrubník přechodu pro chodce. Vůz po nárazu letěl vzduchem asi třicet metrů. Za letu zbořil plot hlídaného parkoviště. V areálu dopadl na první zaparkované auto, které zdemoloval a natlačil ho do dalšího vozu. Po odrazu se letící vůz ocitl mimo parkoviště, kde zůstal ležet na střeše. Podle svědků měl řidič spolujezdce, byli to mladí lidé. „Zdravotnická záchranná služba převzala do péče dva zraněné. Jednotka vyprostila převrácené auto a asanovala vozovku,“ sdělil Lukáš Marvan, mluvčí
Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Případem se zabývá Policie ČR, která v noci uzavřela kvůli vyšetřování část ulice Okružní.
“Škodu na parkovišti odhaduji na čtyřicet tisíc, je to ale jen odhad,“ řekl Deníku u trosek David Ulrych, provozovatel parkoviště. „Tohle jsem ještě nezažil,“ svěřil se majitel jednoho z poškozených aut na parkovišti. „Oprava mého vozu mě bude stát tak šedesát tisíc, to druhé je na šrot,“ povzdechl si s fotoaparátem v ruce. Cizí auto vletělo do parkoviště jako meteorit.
“S tím se už musí něco dělat. Tolerance překročila svou mez,“ řekl včera Deníku známý dopravní psycholog Jiří Seidlic. Shodou okolností právě řešil posudek k jiné dopravní nehodě v Mostě, při níž zemřel člověk.
Agresivita na silnicích se podle expertů stupňuje. Při testování ji stále častěji vykazují mladí a nezkušení řidiči, kteří mají najeto jen pět až deset tisíc kilometrů. Průzkumy potvrzují, že se považují za „krále“ silnic, kde ztrácejí pud sebezáchovy. „Z dopravního značení si dělají legraci,“ uvedl Seidlic. Psycholog a další odborníci na dopravu usilují o novelu silničního zákona. Doporučují, aby mladí řidiči dostávali řidičský průkaz jen na zkoušku a s určitým omezením. Podle českého Centra dopravního výzkumu musí například v Estonsku jezdit řidiči-začátečníci nejvyšši dovolenou rychlostí 70 km/h na všech silnicích mimo obec. Omezení platí dva roky a lze ho prodloužit, pokud se řidič dopustí více dopravních přestupků.
Přestože většina nezvykle rychlých jízd na silnicích v Mostě je mimo kontrolu a zůstává nepotrestána, ne vždy končí havárií. Před dvěma lety se podařilo hlídce městské policie s radarem chytit opilého řidiče, který se v autě řítil čtvrtí Podžatecká a ohrožoval sebe i ostatní. „Jel rychlostí 140 kilometrů za hodinu,“ sdělil včera Deníku mluvčí mosteckých strážníků Luboš Trojna.
Včera dopoledne pořádali policisté dopravní akci v Braňanech. Byli plní úsměvů. Že mohlo před pár hodinami dojít na mosteckém sídlišti k tragédii, je nijak nerozrušovalo. „Nic s tím neuděláme,“ prohlašovali na místě. Že by na sídlišti začali kontrolovat vozidla, podle jejich slov nehrozí. Není tam totiž vhodné místo, kde by mohli případné hříšníky stavět. „Pokud bychom stáli ve vozovce, mohli bychom ohrozit bezpečnost provozu,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Jiná opatření, třeba falešní muži zákona z papíru, by se podle ní po chvíli minula účinkem, a tak je ani Mostečtí nezkoušejí.
Navíc je dopravních policistů, kteří mohou být nasazeni v terénu, neskutečně málo. „Ze tří desítek lidí jezdí polovina k nehodám. Několik jich studuje, dva jsou právě nemocní. Takže mi zbývá sedm policistů,“ vypočítává otevřeně jeden z jejich nadřízených. „Ale to nepište!“ vzápětí prohlašuje Ludmila Světláková. Když Deník v Braňanech spočítal všechny přítomné policisty s bílými čepicemi, vyšlo mu, že jinde v okrese zároveň nemůže být jiná hlídka, která by na bezpečnost provozu dohlížela.
Paradoxně v okamžiku, kdy policie dávala dohromady výsledky akce, došlo v Mostě k další nehodě. Motorkář narazil do boku osobního automobilu. Skončil v nemocnici.