1. Eva Ulrichová, 47 let
Pracuje u dohledové služby čtyři roky, dohlíží na chodce u 10. ZŠ.
Dvacet let pracovala jako administrativní pracovnice,
Je matka dvou dcer a babička osmileté vnučky.
Kdo si její práce cení? „Rodiče dětí nás u přechodů chválí neustále. Nejvděčnější jsou maminky od prvňáčků,“ říká Eva Ulrichová.
S piráty silnic se setkává denně: „Přibližně třikrát za den se stane, že řidič nerespektuje příkaz zastavení, prostě projede. Kdybych tam nebyla a děti nezastavila, tak do nich tutově narazí,“ říká Eva.

2. Bohdana Hasprová, 45 let
U dohledové služby pracuje od začátku, což je čtyři roky. Dohlíží na chodce u 10. ZŠ. Předtím byla zaměstnána u těžařské společnosti Czech Coal. Po mateřské dovolené už se ale do dolu ČSA nevrátila. Je matkou dvou osmiletých dvojčátek.
Doma má kromě dětí také labradora. Ráda chodí na procházky do přírody a nejvíce času tráví se svými syny na fotbale a hokeji.
Kdo si její práce cení? „Nejvíce nás chválí rodiče dětí přímo u školy, někteří ale volají i do našeho centra. Nejvíce se dotazují o prázdninách, zda v září opět u školy budeme,“ říká Bohdana Hasprová.
Nejproblémovější jsou prý řidičky. „Největší problémy jsou se ženami, mnoho z nich plácačku netoleruje a klidně nás objedou,“ říká Bohdana.
3. Monika Štěpánková, 31 let
Na bezpečí školáků dohlíží devátý měsíc. Rodiče ji mohou znát od 15. či 16. základní školy. „To je moje místo,“ usmívá se maminka čtyřletého syna, která dříve pracovala jako sociální pracovnice. K jiným školám chodí jako záskok, třeba za nemocnou kolegyni. Děti hlídá vždy od půl osmé do půl deváté, kdy je u školy největší frmol, a pak od půl dvanácté do dvou odpoledne. Taťkové a maminky i jejich ratolesti už svoji „dobrou vílu“ poznávají. „Já je také, hlavně ta největší čísla,“ dodává. U školy si totiž občas došlápne na nezletilé kuřáky. Myslí si, že rodiče jsou za její práci rádi. „Nesetkala jsem se s negativní odezvou,“ vysvětluje. Monika má i zkušenosti s hlídáním přechodů. Nad některými řidiči jí zůstává rozum stát. „Stalo se mi, že jsem se otočila k zastavenému autu zády, a šofér najednou zatroubil. Lekla jsem se, bylo to nepříjemné.“
4. Alena Havlíková, 51 let
U dohledové služby pracuje od roku 2008, potkávat ji můžete na silnici v ulici Halase. Několik let pracovala jako prodavačka v masně. Má dvě dcery a dva vnuky, kterým jsou čtyři roky.
„Maminky jsou velice rády, že u přechodu stojíme a na děti dohlížíme. Kolikrát si připadám i jako psycholožka, jelikož se nám jak děti, tak rodiče svěřují i s rodinnými problémy nebo problémy ve škole. Děti jsou hodně upřímné, někdy se tak rozpovídají, až mě bolí u srdíčka,“ říká Alena Havlíková.
Jaké nedostatky u řidičů vidí? „ Problém je někdy v tom, že řidiči na jedné straně chodce pustí, ale v protisměru zastavení další šofér nevnímá,“ upozorňuje Alena Havlíková.
5. Lucie Sochorová, 32 let
Na děti přecházející silnici dohlíží druhým rokem. Lucie má pod kontrolou přechod na silnici u 1.ZŠ.
V minulosti pracovala jako prodavačka v autosalonu. Doma má jedenáctiletého a sedmiletého syna. Mezi její koníčky patří turistika, ruční práce a literatura.
Kdo si její práce cení: „Děkují nám hodně důchodci a maminky dětí,“ říká Lucie Sochorová, která se s piráty silnic setká i několikrát do týdne. „Stane se, že někteří řidiči nás nerespektují,“ dodala Lucie.
6. Romana Horáková, 37 let
Sedmatřicetiletá bývalá obchodnice dohlíží na bezpečnost možná právě vašeho potomka u třetí základní školy. V přímé blízkosti není žádný nebezpečný přechod, a tak se soustředí na jiné nešvary. „Myslím, že to, co děláme, není zbytečné. Když se bavím s rodiči, tak jsou velice rádi, že jsme u škol, že pomáháme. Jednou mi přímo osobně rodiče poděkovali, i tatínek jednoho hokejisty. Jsou rádi, že je pohlídám a nepustím je samotné někam pryč,“ svěřuje se pracovnice, která je u městské policie už jeden rok. O některých mosteckých řidičích nemá úplně valné mínění. „Stalo se mi, že nadávají, že zdržujeme. Jedna paní mi říkala, že za peníze, které jdou na naše platy, by se mohly třeba postavit semafory,“ dodává Romana. „Nevidí totiž, co všechno děláme, že nejsme jen u přechodů. Můžeme být mezičlánek mezi školou a rodinou. Děti se nám svěřují s věcmi, které neřeknou učitelům ani doma. Jsme takové jejich napůl kamarádky,“ přibližuje svoji práci.
7. Helena Veselá, 53 let
Dohlíží na děti v ulici J. Palacha. Potkat ji můžete na přechodu u speciální školy. U městské policie je zaměstnána dva roky. Předtím pracovala jako uklízečka. Vlastní děti už má odrostlé a v péči má nyní devítiletou vnučku. Veškerý volný čas tak tráví se svou malou vnučkou. Doma chovají křečka a africké šneky.
„Za práci nám hodně děkují maminky, ale i tatínkové Romové. Ti nám vždycky říkají, že je to dobrá věc,“ říká Helena Veselá
Řidiči na přechodech předjíždějí. To je podle ní hodně nebezpečné.
8. Miluše Hegenbartová, 28 let
Nejmladší z mosteckých „žlutých andělů“, která bdí nad drobotinou u mostecké 4. základní školy v ulici Václava Talicha. Poránu se pohybuje u křižovatky v ulici Jaroslava Ježka, jinak je přímo u školy. „Dohlížím tam na děti, aby nezlobily, občas si s nima popovídám. Samy se u mě i zastavují. Hlavně 4.A,“ vypráví Miluše, která je u dohledovky třetí rok. Na lidech prý pozná, že jsou rádi, že služba v Mostě funguje. Vedle školy je jen jednosměrka, řidiči tam jezdí podle jejích slov klidně. Ale má zkušenosti i odjinud. „Mostečani jezdí šíleně. Mám pocit, že třicítku u škol nikdo nedodržuje,“ stěžuje si zatím bezdětná Mostečanka. „Jako maminka bych byla ale za pracovnice na našich místech ráda. Věděla bych, že kdyby měly moje děti problém, měly by za kým jít.“
9. Miloslava Brožová, 47 let
U městské policie je zaměstnána již čtyři roky. Potkat ji můžete u 14. ZŠ. Předtím vykonávala funkci mistra na úpravně uhlí, poté byla na mateřské dovolené. Je matkou tří dcer.
Mezi její koníčky patří turistika, brusle a zahradničení. Doma chovají morče, křečka, pískomila a od své kolegyně získala i šneka afrického.
Kdo si její práce cení? „Děkují nám hlavně maminky a senioři,“ říká Miloslava Brožová.
Co je na přechodech nebezpečné? „Občas se stane, že z druhé strany řidiči nereagují a projedou. Nebezpečné je také, že děti ze školy utíkají, vždycky je musím před přechodem uklidnit a ony v klidu přejdou,“ říká Miloslava Brožová.