"V teplém vzduchu budou od úterý do čtvrtka vystupovat nejvyšší denní teploty v severozápadní části Čech a přechodně také v některých metropolích na 29 až 33 stupňů Celsia," uvedl ČHMÚ. Od čtvrtka začne do České republiky od východu pronikat vlhčí vzduch, který vzestup teplot nad 31 stupňů zastaví.

"Zároveň bude vzrůstat pravděpodobnost výskytu bouřek, jejichž rizikovost budeme v následujících dnech upřesňovat," doplnili meteorologové.

Výstraha před vysokými teplotami platí od úterního poledne do čtvrtečních 18:00 vedle hlavního města, celého Ústeckého kraje a okresu Česká Lípa v Libereckém kraji také pro středočeské okresy Praha-východ a Praha-západ, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav a Nymburk.

Policejní vrtulník hasí požár u Hřenska
Sucho zvyšuje nebezpečí požárů. Meteorologové varují před vysokým rizikem

Lidé by měli omezit tělesnou zátěž, nechodit odpoledne na přímé slunce a nenechávat na něm děti a zvířata, zejména ve stojících autech, vyzvali meteorologové. Lidé by také měli dostatečně pít a proti slunci používat ochranné krémy a brýle a nosit pokrývku hlavy.

Nebezpečí požárů podle ČHMÚ přetrvává kvůli dlouhotrvajícímu teplému a převážně suchému počasí. Až do odvolání se týká Prahy, Českolipska, celého Ústeckého kraje a Středočeského kraje s výjimkou Kutnohorska, Benešovska a Příbramska. Středočeský krajský úřad a pražský magistrát už v pondělí vydaly zákaz rozdělávat oheň v lesích a na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požárů.

Lidé by podle meteorologů neměli rozdělávat oheň a kouřit v přírodě a vypalovat trávu. Upozornili, že požár může vypuknout i po úderu blesku. Řidiči aut a zemědělských strojů by měli být opatrní v oblastech se suchou vegetací a kolem polí s obilím.

Ilustrační foto
Závěr července bude tropický. Teploty budou atakovat třicet stupňů