Chladný první červnový den ale začátku letního koupání příliš nepřál. „Koupaliště v Litoměřicích či České Kamenici se navíc před sezonou musela vypořádat s následky lednových a loňských srpnových povodní,“ řekli provozovatelé koupališť v kraji.

Koupaliště zasáhla povodeň

V Litoměřicích otevřelo koupaliště venkovní bazén pro veřejnost už 20. května. „Začátek sezony byl oproti loňsku vynikající. V květnu jsme měli deset provozních dnů, vloni jeden,“ řekl vedoucí koupaliště Ladislav Beneš.

Litoměřické koupaliště na Střeleckém ostrově zaplavila letos v lednu voda z rozvodněného Labe. „Zařízení máme uklizené tak, aby ho voda nepoškodila, vyplavuje nás docela často. Museli jsme ale po lednové povodni zabezpečit budovy a začít topit, aby vyschly. Z celého čtyřhektarového areálu bylo také nutné odklidit dva centimetry bahna,“ dodal Beneš.

Novou sezonu v Litoměřicích zahájili se stejnými cenami jako loni, dospělí zaplatí 50 korun, děti a senioři polovinu. Pro příznivce plážové kopané a volejbalu vybudovali na dosud nevyužívané travnaté ploše nová hřiště.

Bazén plný blátivé nadílky

S bazénem plným bahna se muselo po loňské povodni vyrovnávat také koupaliště v České Kamenici na Děčínsku. „Bahno se odváželo v kolečkách, všechno se vyčistilo a mohlo se znova napouštět,“ řekla pracovnice českokamenického koupaliště. Při větší vodě může být ale zaplavené znovu, v srpnu se do něj přelila voda z blízkého rybníka.

Zahájení letní sezony si v České Kamenici nechávali až na první červnový den. „Drobně mžilo, takže přišel jenom jeden člověk. Ten si chtěl koupit permanentku,“ dodala pracovnice koupaliště. Větší zájem návštěvníků očekávají až o prvním teplém červnovém víkendu.

Letní sezona začala 1. června také na přírodních koupalištích v kraji.

Novinka! Písečná pláž na Barboře

Koupaliště Barbora na Teplicku drží loňské ceny, dospělý zaplatí za den 30 korun, děti vysoké do 140 centimetrů o deset korun méně. Letos poprvé si návštěvníci jezera užijí písečnou pláž, opět bude otevřená půjčovna kajaků a lidé si budou moci zahrát plážový volejbal.

Nové toalety a obří trampolína

Naopak hlouběji do kapsy budou muset sáhnout návštěvníci Kamencového jezera u Chomutova, jeho provozovatel zvyšuje vstupné po třech letech.
„Cenu jsme drželi i přes to, že veškeré vstupy narůstaly. Chtěli jsme být féroví a vstupné srovnat s náklady až ve chvíli, kdy areál bude nabízet kvalitní služby,“ řekl Zdeněk Fojtík ze společnosti CV Relax, která si areál pronajímá od města. Dospělí zaplatí 60 korun, děti 30 korun a pro pravidelné návštěvníky nabízí koupaliště permanentky.

V areálu nově vybudovali dva stánky se sociálním zařízením a obří nafukovací trampolínu.

Podle mluvčí areálu Kateřiny Tiché se za tři roky pronájmu areál změnil k nepoznání. „Zmizely zapáchající suché záchodky, přibyly nové stánky s občerstvením. Na plážích je nový písek. Provozovatel vybudoval také nové cesty mezi trávníky, z nichž je již značná část uměle zavlažována. Na bezpečnost plavců dbá profesionálně vybavený tým záchranářů,“ vyjmenovala Tichá.