Na mostecké politické scéně se objevilo nové jméno. Chce tam prorazit hnutí ProMOST. Stojí za ním současný primátor Jan Paparega a jeho kolegové z hnutí Severočeši Most, které ovládá radnici a do října zanikne.

Změna má zpřehlednit místní politickou scénu, kde se v roce 2014 rozštěpilo vlivné hnutí Severočeši.cz. „Novým názvem se od hnutí Severočeši.cz distancujeme, už s ním nemáme nic společného,“ řekl předseda ProMOST a náměstek primátora Marek Hrvol.

Nové hnutí se chystá na komunální volby pouze v Mostě, dokončuje program a sestavuje kandidátku opřenou o současné zastupitele Severočechů Most. V první desítce budou kromě Paparegy a Hrvola například náměstkyně primátora Markéta Stará, radní Vlastimil Vozka a Alois Malý, zastupitelé Alena Dernerová a Sáša Štembera.

Tábor Klimakemp na okraji obce Louka u Litvínova
FOTO: Kritici těžby vyrazí na důl. V Louce u Litvínova probíhá další Klimakemp

Hnutí pomáhá podnikatel a bývalý radní Jiří Zelenka, který kandidovat nebude. „Už nejsem občanem města, ale chci, aby se rozvíjelo,“ sdělil Zelenka, který část svých aktivit přesunul mimo okres.

Zda bude Paparega jediným kandidátem na primátora, hnutí ještě nerozhodlo. V případě volebního úspěchu o tom bude hlasovat zastupitelský klub s ohledem na koaliční vyjednávání. „Mým přáním je, aby vedení města bylo ve stejném složení, jako je dnes,“ řekl Paparega, který je prvním místopředsedou hnutí.

Kampaň má vyzdvihnout úspěchy

Volební kampaň plánuje pozitivní, má zdůraznit úspěchy v Mostě, například miliardu korun na radničním účtu a zahájené investiční projekty, které chce vedení města dokončit. Nové cíle ještě nezveřejnilo.

Opoziční Sdružení Mostečané Mostu, největší rival hnutí ProMOST, už má volební program i čelo kandidátky. S podrobnostmi chce novináře seznámit v červenci. „Zásadní je pro nás boj s nepřizpůsobivými ve městě a prosazování takových řešení, která povedou ke změně,“ řekl výkonný sekretář sdružení František Ryba. Program zahrnuje i rozvoj parku Šibeník jako oddechové zóny a výstavbu MiniMostu. „Byl by jedním z největších turistických lákadel ve městě,“ dodal.

Jednání mosteckých zastupitelů. Archivní foto
Další zóny bez doplatků na bydlení v Mostě nebudou. Rozšíření neprošlo

Komunální volby proběhnou 5. a 6. října. V úterý 31. července je poslední den pro podání kandidátních listin magistrátu. Ten zprovoznil v prvním patře Informační centrum pro volby. „Už nyní se mohou úřadu hlásit lidé, kteří mají zájem pracovat v okrskových volebních komisích,“ sdělila mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. Zájemci se mohou zaevidovat na dálku přes elektronický formulář na webu města. První zasedání komisí bude 12. září. Odměna za funkci člena komise je 1300, předseda má 2100 korun.

Mostecké zastupitelstvo minulý týden rozhodlo, že bude mít i v příštím volebním období 2018 - 2022 celkem 45 členů. Severočeši Most mají od minulých voleb 18 zastupitelů, Sdružení Mostečané Mostu 10, ANO 6, KSČM 5, ODS a ČSSD 3. Vládnoucí koalici tvoří Severočeši Most-ČSSD-ODS.

Tentokrát se podíváme do minulosti na výjimečné závody Interserie
Jak jsme žili v Československu: Skvělé závody Interserie