Nepřehledné spory kolem krajských a senátních voleb začaly 29. září, když zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková odvolala na krajském úřadě všech 55 kandidátů hnutí pro krajské volby. Konkurenční křídlo hnutí její krok zažalovalo, ústecký soud ale 6. října tuto žalobu proti krajskému úřadu zamítl jako nedůvodnou, a tím Severočechy.cz vyřadil z krajských voleb.

Odpůrci Jeníčkové - křídlo kolem poslance Bronislawa Schwarze se pak snažilo dosáhnout opakování voleb, 18. října předali jednotlivci z kandidátek krajskému soudu několik stížností, v nichž kvůli odvolání žádali opakování voleb. Krajský soud dnes všech pět stížností zamítl. Soudu ještě zbývá rozhodnout o jedné stížnosti, kterou sice podal jiný člověk, ale taktéž se týká vyškrtnutí Severočechů. Schwarzovo křídlo Severočechů se chce obrátit na Ústavní soud. Na tom, jak dopadnou stížnosti na krajské volby, vázlo v Ústeckém kraji jednání o vzniku nové krajské koalice. Komunisté dnes, po rozhodnutí soudu, oznámili, že by měli v pondělí rozhodnout, zda v Ústeckém kraji vstoupí do koalice s vítězem voleb, hnutím ANO, nebo dají přednost spolupráci s ČSSD a koalicí SPD-SPO.

Jeníčková se v září snažila zasáhnout i do senátních voleb. Na mosteckém magistrátu se podobně snažila o vyřazení senátorky Aleny Dernerové, která v senátních volbách obhajovala mandát. Mostečtí úředníci ale k její žádosti nepřihlédli a Dernerová v říjnových volbách svůj senátní mandát obhájila.

Křídlo kolem Jeníčkové proto podalo k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost zase na senátní volby na Mostecku. Právě tuto stížnost nyní nové vedení po valné hromadě obratem stáhlo. U soudu je ale stále identická stížnost dalšího člena hnutí Luboše Pitína, který patří k Jeníčkové.

NSS už oznámil, že stížnosti týkající se voleb na Mostecku sloučil do jednoho řízení a na příští čtvrtek nařídil veřejné jednání. Vyžádal si také doložení toho, že Schwarz je právoplatně novým předsedou hnutí a má oprávnění udělit pokyn ke stažení stížnosti.

Nynější volební spory jsou jen vyhrocením rozkolu starého tři roky. Lidé v hnutí se rozhádali a rozštěpili na lidi kolem Schwarze a podnikatele Jiřího Zelenky v jedné skupině a naopak přívržence bývalých náměstků mosteckého primátora Hany Jeníčkové a Luboše Pitína v křídle druhém.

Zelenkovi lidé uspořádali v roce 2014 valnou hromadu, kde mimo jiné zvolili nové vedení. Soud ji ale letos v létě definitivně zrušil a vrátil stav v hnutí před tuto dobu. Na to Zelenkovo křídlo reagovalo novou valnou hromadou a nynějším opakovaným zvolením Schwarze. Soupeřící křídlo Jeníčkové označilo valnou hromadu za nelegální. Spory tak pravděpodobně znovu skončí u soudu.

"Schwarzovci a zelenkovci za zády oficiálního vedení politického hnutí Severočeši.cz svolali další valnou hromadu. Soud již přitom v létě 2016 rozhodl o tom, že valná hromada konaná v únoru 2014 je neplatná a všechny následné kroky nemají žádnou právní oporu a jsou rovněž neplatné. Včetně podání kandidátních listin do letošních krajských voleb a Senátu," uvedli před valnou hromadou jeníčkovci.

Nová valná hromada podle nich nebyla svolána v souladu s platnými stanovami hnutí a tento krok povede k dalším soudním sporům. "Jestliže valná hromada nebyla svolána v souladu s platnými stanovami hnutí, je neplatná. Nemůže tedy přijímat žádná rozhodnutí, usnesení atd.," uvedli jeníčkovci v tiskovém prohlášení.

„Svolání předem neplatné valné hromady považujeme za projev snahy Bronislava Schwarze a Jiřího Zelenky nadále prohlubovat rozkol v hnutí. Tento rozkol jmenovaní pánové způsobili již na konci roku 2013, aby hnutí mohli ovládnout. Po jejich posledním kroku – tedy po svolání nové valné hromady – se zdá, že urovnání poměrů uvnitř hnutí je nereálné," zhodnotil Luboš Pitín, předseda kontrolní komise Severočechů.cz.

Zmatky v hnutí podle něj dosáhly již takové úrovně, že nikdo neví, čí je.