Darovali jste už někdy krev? Hlasovat můžete v anketě vpravo vedle článku.

Medicína pokročila. Lidé při operacích v Mostě méně krvácejí. Proto výrazně klesl počet odběrů krve od dárců. Už nemusejí chodit na transfuzní oddělení několikrát za rok. Menší poptávku po krvi doprovází generační výměna bezpříspěvkových dárců. Objevují se noví, aby omladili stárnoucí populaci dobrovolníků.

„Vítáme, že mladí lidé mají zájem o dárcovství krve,“ řekla primářka transfuzního oddělení mostecké nemocnice Eliška Vyskočilová.

Včera chválila skupinu studentek z mostecké střední zdravotnické školy, které se rozhodly jít příkladem a ráno poskytly krev. Pro většinu budoucích zdravotních sester to byla premiéra.

Studentská kapka

„Darovala jsem krev poprvé, ale chtěla jsem jít na transfuzní oddělení už v minulosti. Darovat krev budu i nadále,“ svěřila se studentka Denisa Ježková. Obavu na křesle neměla ani Monika Janečková. „Strach jsem necítila. Naopak. Krev budu dávat asi i do budoucna,“ řekla studentka. Společnost Krajská zdravotní, které nemocnice patří, pojala akci propagačně. Nazvala ji Studentská kapka krve. „Cílem je získat nové dárce krve z řad studentů,“ vysvětlil Jiří Vondra, mluvčí společnosti.

Díky modernějšímu zdravotnictví mohou dárci víc odpočívat. Spotřeba krve na Mostecku oproti minulosti výrazně klesla. Zatímco před pěti lety napočítali na transfuzním oddělení přes osm tisíc odběrů, v loňském roce to bylo jen 4 120 odběrů, tedy o polovinu méně. Někteří aktivní dárci, kteří si zvykli poskytovat krev několikrát za rok, se s poklesem poptávky podle zdravotníků těžko smiřují: myslí si, že je nemocnice už nechce, když je zve na odběr jen jednou ročně, a stěžují si. Příčinou nižší spotřeby krve jsou podle Elišky Vyskočilové zlepšující se operativní postupy. „Je to pravda,“ potvrdil primář chirurgického oddělení Saša Štembera. „Drtivou většinu operací provádíme laparoskopicky,“ do dal.

Laparoskopie umožňuje zákrok v břiše bez jeho otevření tradičním řezem. Dříve si operace žádala i pět krevních konzerv, dnes se bez nich dokáže obejít. „Miniinvazivní metody jsou trendem současné medicíny,“ řekl primář.

Stále dost krve potřebuje úrazová chirurgie.