Nejčastějším přestupkem šoférů je překročení povolené rychlosti. Za nimi pak následují řidiči, kteří nedodržují dopravní značení nebo nejsou připoutáni. Celkově ze všech krajů v republice Ústecký kraj obsadil třetí příčku v počtu obodovaných řidičů.

Pokud netrvá trest nebo sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel uložený v trestním nebo přestupkovém řízení, o vrácení řidičského průkazu je řidič oprávněn požádat po jednom roce. Poté se všechny body odečtou a počítají se znovu od nuly.

„Podmínkou vrácení řidičského oprávnění je prokázání odborné způsobilosti, které se provádí v autoškole,“ uvedla Lucie Psotová z mosteckého dopravního úřadu.

Aby někteří řidiči o svůj řidičský průkaz nepřišli, využívají možnosti si body umazat. Na mostecký polygon se sjíždějí tisíce řidičů z celé České republiky, aby si své body nechali odečíst.

Řidiči, kteří nemají v součtu zaznamenáno více jak deset bodů za porušení právních předpisů a zároveň nemají žádný přestupek ohodnocen šesti a více body, se mohou zaregistrovat do školení bezpečné jízdy pro řidiče. Podle referentky dopravního úřadu si již tímto způsobem body nechalo odečíst na sedmdesát šest řidičů z Mostecka.

„Jen za pololetí letošního roku se do kurzu přihlásilo 1050 lidí. Firemních školení se v průměru uskuteční deset za měsíc,“ vypočítala jedna z pracovnic polygonu. Kurz na umazání bodů stojí 3 890 korun.

„Kurz se koná v jeden den. Tři hodiny je teorie, defenzivní myšlení. Přístup k jízdě, předvídání situací, dopravní psychologie, dopravní nehody, technika jízdy. Poté řidič absolvuje čtyři hodiny jízdy. Zkoušejí se zatáčky, roviny. Dále se řidič učí brzdit, vyhnout se a jezdit na mokré vozovce,“ přiblížil před časem absolvování kurzu Jiří Patera ze společnosti HCT.CZ.