Policie zahájila trestní stíhání 46letého řidiče z Mostecka. V Litvínově porazil chodce předním nárazníkem osobního vozu. Chodce zřejmě přehlédl. Byl opilý. Policie řidiče obvinila z trestných činů ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky.

„Došlo k lehkému zranění chodkyně a její nezletilé dcery. Policisté na místě zjistili dechovou zkouškou, že řidič jel po požití alkoholu. Bylo mu naměřeno 1,4 promile,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Řidič se podrobil odběru krve a lékařskému vyšetření. K hmotné škodě nedošlo. Policisté vyšetřují obviněného na svobodě. A to není všechno.

Dopravní policie vyšetřuje dopravní nehodu, která se stala v úterý kolem sedmé hodiny ráno v ulici Velebudická v Mostě. Na silnici u výjezdu od Penny se střetli škodovka a chodec, který přecházel po přechodu. „Při nehodě došlo k lehkému zranění chodce, který byl sanitkou převezen do nemocnice a poté byl po ošetření propuštěn do domácího léčení,“ uvedla policejní mluvčí. Dechová zkouška na alkohol byla negativní u řidiče i chodce. Míru zavinění policie zjišťuje.

Ve čtvrtek večer havaroval u okružní křižovatky vedle Kahanu řidič Fordu. Jel po ulici Višňová ke „kruháku“, před kterým předjížděl jiné auto, nepřizpůsobil rychlost jízdy, vjel na trávník, vrazil do lampy a skončil v zábradlí na chodníku u „zebry“. Podle policie nebyl nikdo zraněn. Škoda je 60 tisíc korun.
Mostecká radnice včera potvrdila, že v nejbližším možném termínu nechá postavit u „zeber“ speciální lampy. Za tmy zvýrazní přímým světlem 33 vybraných přechodů.

„Jedná se o nejohroženější přechody,“ sdělil František Jirásek, vedoucí odboru investic a údržby.

Odbor chystá zadání pro vyhlášení výběrového řízení. V první etapě nechá radnice vztyčit zhruba polovinu lamp. Pokud budou příznivé klimatické podmínky začne se ještě letos, nejpozději na jaře příštího roku. Investice si vyžádá přes tři miliony korun.

„Jakákoliv aktivita včetně osvětlování přechodů je dobrá. Můžeme potvrdit, že osvětlení přechodů pomáhá a zvyšuje bezpečnost chodců,“ řekla včera Deníku Ludmila Cikánková, ředitelka Nadace Besip. Doporučuje, aby se osvětlilo ve vybraných ulicích více přechodů za sebou: tím se bezpečnost ještě zvýší.

Pět osvětlených přechodů by se mělo podle plánu města objevit v mostecké ulici Čsl. armády, čtyři v ulici Okružní, tři v ulici Rudolická, dva v ulicích Chomutovská, Josefa Suka, Moskevská, Pod Lajsníkem a na dalších místech. Budou také u škol, například u 14. a 1. ZŠ. Policie ČR již dříve se všemi návrhy souhlasila a záměr označila za dobrý krok. „Budou to dobře investované peníze. Čím více bezpečnostních prvků, tím lépe,“ uvedl v létě mluvčí strážníků Luboš Trojna. Lampy pomůžou i školní dohledová službě.

Podle Nadace Besip umírá v České republice každoročně v důsledku dopravních nehod více než 1 300 osob. Dalších šest tisíc lidí je těžce zraněno. Celospolečenské ztráty přesahují 49 miliard korun.

Česká vláda v roce 2004 schválila Národní strategii bezpečnosti silničního provozu. Cílem celé EU je snížit počet úmrtí na silnicích o 50 procent do roku 2010.