Most – Na dřevěnou branku opuštěné zahražanské vily, kde v seriálu Most! bydlel xenofobní primitiv Luďan se svým transsexuálním bratrem Dášou, někdo přiťukal ceduli s pozoruhodným poselstvím pro turisty a Mostečany. „V tomto domě bydlel (hlavně) ing. Engelbert Laxa, největší mostecký patriot a zakladatel Klubu za starý a nový Most. Čest jeho památce a ne šaškovské seriály!“ Do rámečku vedle textu připojil neznámý tvůrce humorný dodatek: „Když něco nevíš k Mostu, zeptej se Fujtajblíka! Pokud ten to neví, zeptej se na lampárně!“

Podomácku vyrobená pamětní cedule upozorňuje na to, že ve vile, kde se natáčel seriál Most!, žil mostecký patriot Engelbert Laxa.Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

Podle stylu písma, vyznění textu a pseudonymu Deník přisoudil autorství respektovanému znalci starého Mostu a příležitostnému recesistovi Bohumilu Hlaváčkovi, který to redakci potvrdil. Doma vyrobenou upomínkovou destičkou chtěl reagovat na komercializaci seriálu a upozornit veřejnost, že v domě žila skutečná osobnost, dnes už nežijící a zapomenutý mostecký vlastenec.

„Byl to můj přítel, který se snažil svoje město doopravdy zachovat v paměti a oslavit!“ sdělil Deníku ve svém bytě znalec místní historie, který ukázal fotografie, kde jsou s Laxou na výstavách v regionálním muzeu.

Byl proti bourání

„Když se začínalo bourat staré město, burcoval veřejnost články v novinách Rozvoj,“ vzpomínal Hlaváček. Traduje se, že jeho přítel zachránil před zničením cennou karyatidu z budovy staré městské spořitelny, ale kde je sloupová socha dnes, neví.

Nadšenec Laxa založil klub mosteckých patriotů v roce 1992, ale pro nezájem obyvatel se brzy rozpadl. Opomíjený patriot je podle Hlaváčka zachycen v bavorském televizním filmu s názvem Most – nekrolog nad jedním starým městem, který vznikl v roce 1999 a Laxa v něm hrál průvodce. „V Německu film ještě stále v televizi běží,“ řekl Hlaváček, sám velký patriot. 

Engelbert Laxa, mostecký patriot a zakladatel Klubu za starý a nový Most, na výstavě v mosteckém muzeu v roce 2000. Archiv: BHZdroj: Deník / Martin Vokurka

Seriál Most! je podle něj přeceňován a město znectil víc než před šesti lety reality show Ano, šéfe! natáčená v mostecké Ponorce. „Stáváme se kupodivu svědky snah se na nečekané popularitě přiživit výrobou trik, hrníčků a podobných kýčů,“ dodal k seriálu Hlaváček, který kritizuje i nově vzniklý zážitkový autookruh po místech, kde se Most! natáčel.

Seriál navzdory kritice lámal rekordy ve sledovanosti a na vlně zájmu se veze i město Most. Teď pořádá fotosoutěž pro fanoušky, kteří mohou do konce března zvěčnit cokoli, co se váže k seriálu a snímky zasílat na facebookový profil města. Na radničním webu se u hlášky Dycky Most! objevily pro turisty mapky míst, kde seriál vznikal.

„V blízké době tam přibudou i fotografie z natáčení, ale ještě to nemáme smluvně ošetřené s Českou televizí,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková. O koupi zahražanské vily pro interaktivní seriálové muzeum město neuvažuje. Nelze ale vyloučit, že v září pozve do průvodu Mostecké slavnosti fanoušky se suvenýry.

Seriál vyvolal i vážné debaty o sociálních problémech a vylidňování Mostu. Nejen pro radnici je to velké téma. Architektka a urbanistka Jana Kubánková v televizní debatě v Severce varovala: „Odliv obyvatel společně s fenoménem stárnutí může opravdu způsobit sociální a ekonomický rozpad města, který se podle mého už nastartoval.“ Podle odbornice může pomoci revitalizace sídlišť a vytváření kvalitního bydlení.