Na okraji panelákového sídliště Výsluní zní na plné pecky písnička Whisky, to je moje gusto z filmu Limonádový Joe. Tohle není žádná mládežnická párty v bytě bez rodičů. Petr Šimůnek z kapely Silver duo tomu říká koncertíček. Hudebník sedí u kláves na zahradě Penzionu pro seniory v ulici Albrechtická a sleduje reakce v hledišti, kam nasměroval přenosný reproduktor. Babičky a dědečkové na balkonech tleskají, mávají, natáčejí videa, tiše poslouchají nebo se pohupují v rytmu evergreenů. Zpěvačka Monika Bryndová střídá jeden hit za druhým. Někteří senioři neodolají a přicházejí si hudebníky nahrát na mobil.

“Máme tu naše posluchače, kterým hrajeme několikrát do roka na tanečních zábavách. Vzhledem k současné nepříznivé situaci jsme se s kolegyní rozhodli, že jim nezištně zahrajeme tady, aby mohli koukat z balkonu,” vysvětluje Šimůnek během krátké přestávky na pití. “My jsme jejich interpreti, takže nechybíme jenom my jim, ale i oni nám,” dodává.

Nedávno hráli v Penzionu pro seniory v ulici Komořanská a další koncertíček chystají na pondělí v podobném zařízení v ulici Ke Koupališti. “Není to jen pro obyvatele penzionů, ale i pro personál, který se o seniory stará a zaslouží si trochu hudebního potěšení,” říká Šimůnek. Vše se odehraje raději venku, aby obyvatelé nepřišli s kapelou moc do styku. “Nechceme na seniory něco přenést. Doufám ale, že ta situace se bude pozvolna lepšit,” dodává klávesista, který je sám už v penzi.

Šimůnek, jenž kdysi hrál ve známé skupině Pomezí, organizuje ve spolupráci s městem jednou za měsíc Taneční odpoledne v mosteckém hotelu Cascade. Letos však byly jen dvě, v lednu a únoru. Až pandemie a zákazy skončí, mají se zábavy obnovit. Zatím jsou ale v nedohlednu, a tak si senioři vychutnávají zahradní muziku. Silver duo jim nabízí všehochuť. “Jak říkám, saháme do babiččiny krabičky, ale vybíráme i nové věci. Přebíráme také slovenské písničky. Prostě pelmel, aby se při tom dalo tančit a lidem se to líbilo,” tvrdí Šimůnek.

“Je to moc hezké,” chválí vystoupení Milena Matesová žijící v přízemí, odkud má ke kapele nejblíž. I ona si přeje návrat k normálu. “Ale raději pomaličku,” upozorňuje.

V Mostě jsou celkem tři městské penziony pro seniory, kde žijí samostatně v pronajatých bytech a ve volném režimu soběstační důchodci. Proto pro ně neplatí zákaz vycházení jako ve specializovaných domovech, kde bydlí pod pečovatelským dohledem nejstarší a chronicky nemocní klienti. Přesto i v penzionech se dodržují různá omezení. Návštěva muzikantů je tak příjemným zpestřením jednotvárnějšího života.

Během zahradní párty v Albrechtické radnice shodou okolností oznámila, že přijímá návrhy na ocenění dobrovolníků za pomoc v boji proti koronaviru. Veřejnost může nominovat lidi, kteří se bez nároku na odměnu ve volném času věnují pomoci druhým a jsou inspirací pro ostatní. „Dobrovolnická práce, pomoc neziskových organizací a zapojení firem je chvályhodná v každé době. Stává se, že dobré skutky bereme jako samozřejmost. Proto si právě dobrovolníci zaslouží naši pozornost a poděkování,“ sdělil primátor Jan Paparega.

Návrhy lze posílat radnici do 31. července. Stačí vyplnit formulář stažený z městského webu a poslat ho zpět e-mailem nebo ho doručit poštou či hodit do schránky v recepci radnice. Na podzim bude slavnostní přijetí nominovaných dobrovolníků v obřadní síni.