„Máme za sebou osm kurzů ve čtyřech dnech, vždy dopolední a odpolední. Dalších osm nás čeká s tím, poslední bude v listopadu. Jak jsme zjistili, někteří senioři se hlásí na kurzy do více center a porovnávají jejich vybavení a úroveň služeb. Potěšující je, že od nás odjíždějí spokojeni,“ uvedla ředitelka polygonu společnosti Autodrom Most Veronika Raková. Mostecký autodrom patří mezi nejvyhledávanější z osmi center bezpečné jízdy, která jsou do projektu zapojena.

„V bezplatných šestihodinových kurzech bezpečné jízdy se při teoretické výuce v učebnách a praktickém výcviku na plochách polygonu v Mostě dosud vystřídalo už bezmála tisíc mužů a žen,“ informoval mluvčí autodromu Jan Foukal.

Mostecká dívčí skupina Polaris natáčela v ZUŠ F. L. Gassmanna video pro korejskou porotu z K-POP World Festival.
Mostečanky vyhrály soutěž v korejském popu. Bojují o postup do světového finále

Organizátorem vzdělávacího programu pro řidiče a řidičky starší 65 let je Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu ČR (AČR) ve spolupráci s Radou seniorů ČR. Finanční podporu poskytuje fond zábrany škod ve správě České kanceláře pojistitelů. „Podmínkou je absolvovat kurz ve vlastním voze. Letošní novinkou pak je možnost účasti dvou osob ve vozidle, lze jej sdílet například s partnerem nebo partnerkou. Oba se při výcviku střídají za volantem,“ vysvětlila Raková.

Loni se zapojily tisíce seniorů

V loňském roce absolvovalo kurz bezpečné jízdy v osmi centrech po celé republice více než 3 500 seniorů. Zájemci o kurz v Mostě se mohou stále ještě přihlásit. Nejbližším termínem se dvěma kurzy se začátkem od 8 hodin, respektive od 14 hodin je sobota 3. srpna. V září se kurzy uskuteční ve stejných časech v neděli 22. září. Maximální počet účastníků v jednom kurzu je 60. Instruktoři je rozdělí do skupin po deseti řidičích. Součástí bezplatného kurzu je i oběd nebo večeře dle výběru ranního či odpoledního termínu.

Program zaměřený na seniory není jediným. Do Mostu se například po roce vrátil bezplatný kurz pro motorkáře. Zdokonalovací program pro motocyklisty, který je součástí dlouhodobého projektu Učme se přežít, měl na ploše polygonu premiéru loni na konci srpna. Letos je celodenní bezplatný kurz pro šest desítek motorkářů organizovaný hned ve čtyřech termínech. První proběhl o víkendu. Další dva pak v pondělí a úterý. Sjelo se ně přes 200 motorkářů z celé republiky.

Ilustrační foto
Pomazlit, vyvenčit. Dobrovolníci pomáhají v litvínovském útulku

„Cílem projektu je docílit snížení počtu a zmírnění následků nehod motocyklistů. Podle našeho názoru je nejefektivnější cestou právě trénink v bezpečí uzavřených ploch. Za pravdu nám dávají i sami motorkáři, absolventi kurzů,“ řekl koordinátor projektu Tomáš Lindner.

Motocyklisté patří k nejohroženější skupině účastníků silničního provozu. Jen loni jich v ČR při nehodách zemřelo 91, dalších 488 utrpělo závažná zranění. Je to meziročně o 27, respektive o 70 více než v roce 2017. Zatímco v letech 1993 až 2015 byla v průměru každá jedenáctá oběť smrtelné nehody motorkář, loni už to byla každá šestá. Podíl usmrcených motocyklistů na celkovém počtu obětí na tuzemských silnicích tak vzrostl na 16 procent.