Chtěli uspět v novém sportu, ale nakonec museli zůstat doma. Tým fotbalistů ze Sportovního klubu seniorů v Mostě se letos musí obejít bez účasti na Mistrovství ČR ve walking fotbalu, což je kopaná v chůzi. Příčinou je epidemie koronaviru v české metropoli.

„Vzhledem k situaci v Praze se mistrovství zrušilo a podle informací, které mám, by se mělo uskutečnit na jaře příštího roku,“ sdělil vedoucí seniorského sportovního klubu a fotbalista Josef Houška. Mostecký tým dosud jezdil na všechna mistrovství, která se konají v září. Na tom loňském byl 78letý Houška dokonce vyhlášen nejlepším hráčem.

Seniorský sportovní klub se přesto nevzdává a připravuje se na další akce, které jsou zatím povoleny. Tým walking fotbalu, který nejel do Prahy, se v pátek utká s družstvem Teplic v teplické hale, kde bude celodenní sportovní program pro mládež a senioři budou kopanou v chůzi propagovat.

V Mostě pak zahájí podzimní soutěže v dalších disciplínách, které mají respektovat aktuální hygienická opatření. Tradiční bowlingová liga na Benediktu začne 5. října a potrvá do konce listopadu. Počítá se s účastí 80 závodníků v 16 týmech z různých skupin Klubu seniorů v Mostě. V říjnu jeho sportovci uspořádají turnaj tříčlenných týmů v minigolfu na aquadromu a sedmiboj družstev v hale v ulici Ke Koupališti. Na listopad připravují klání v přehazované v tělocvičnách Střediska volného času a republikový turnaj ve walking fotbalu, kam má přijet několik mužstev, která se nemohla utkat na šampionátu v Praze.

Skupina seniorů „osmička“, kterou vede právě Josef Houška, své aktivity v městském klubu ale dočasně přerušila, protože valná část jejích členů je z penzionů pro seniory. „Mají jinak nastavená opatření a na akce se bojí chodit,“ uvedl vedoucí. Schází se jen malý kolektiv.

Ocenění v soutěži

Mostečtí senioři navzdory epidemii nezahálí ani v kulturní oblasti. Anděla Karlíková, které je 95 let, si minulý týden na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích převzala diplom za první místo v krajské soutěži Senior Art 2020, jejímž tématem bylo Jak si udržet zdravý rozum a veselou mysl.

Klientka Městské správy sociálních služeb v Mostě vyhrála v kategorii Poezie. „Na ten den nikdy nezapomenu. Slzy radosti a odjezd domů s diplomem to jsem ani ve snu netušila,“ popsala svůj zážitek seniorka, která je odkázána na invalidní vozík a žije v Domově pro seniory v ulici Barvířská v Mostě. Po návratu z ceremoniálu vyzvala na internetu seniory a seniorky, aby se chopili tužek a začali psát a soutěžit. „Poznáte docela jiný pocit, který jste nikdy nezažili,“ upozornila básnířka své vrstevníky.

Městská správa sociálních služeb se snaží seniorům co nejvíce zpříjemnit pobyt během nové vlny covidové epidemie. Například v Domově pro seniory v ulici Antonína Dvořáka měli na zahradě Pivní slavnost. „Jako občerstvení byly obložené talíře, kde měl každý několik druhů uzenin, klobás, zeleniny, tlačenku a další dobroty. Na oslavě se podávalo několik druhů pivního moku a všem moc chutnalo,“ informovala sociální pracovnice Taťána Sklenářová.