Anketa: Rozčiluje vás semafor u mosteckého Prioru, kde svítí zelená příliš krátce? Hlasujte vpravo vedle článku.

Jako ostatní chodci se dostanou jen do půlky křižovatky. Před nimi je další silnice, kde už jim svítí červená. Dav uvízne na ostrůvku u tramvajových kolejí. Musí čekat na další interval a opět dýchat výfukové plyny.

„Vadí mi to. Určitě by se s tím mělo něco dělat, je to frekventovaná křižovatka,“ řekne Deníku Kateřina Hrabáková. Zatímco auta projedou křižovatku bez přerušení, semaforem zastavení chodci stráví v rizikové zóně třikrát delší dobu. Mnozí proto vbíhají do vozovky na červenou. To ale vjíždějí na zebru auta. „TůůůTůůů!!!“ řve klakson autobusu, který málem srazil seniorku. „Ještě svítila zelená! Nebudu přece utíkat jako blázen,“ tvrdí Deníku naštvaná žena.

Deník upozornil na zmatky u Prioru před několika lety. Zveřejnil tehdy příběh dědečka, který raději objede půl města autobusem, aby se bezpečně dostal na druhou stranu ulice. Od té doby se nic nezměnilo. Semafory z éry socialismu už nelze seřídit, město vylepšení křižovatky z nedostatku peněz odkládá.

Zelená svítí déle alespoň chodcům na modernější křižovatce ulic Pionýrů - Zdeňka Štěpánka – Budovatelů. Před pár týdny tam radnice nechala vyladit semafory. „Odborníci dlouho tvrdili, že seřízení není možné. Až když se na věc pod naším velkým tlakem podrobně podívali, zjistili, že to přeprogramovat lze,“ sdělil Deníku primátor Vlastimil Vozka. Starší systémy na ostatních křižovatkách ve městě jsou podle radnice již na maximu času pro pěší a další prodloužení není možné.

„Na křižovatce Pionýrů je moderní řadič, ale u Prioru ještě není. Musí se koupit,“ řekl náměstek primátora Jiří Kurcin. „Zastaralé zařízení jede nadoraz. Dosluhuje,“ potvrdil Vladimír Zahradníček, odborník na semafory.