Krize a nedostatek peněz naučil podnikatele i velké firmy, že „letní provoz“ se dá zvládnout i bez brigádníků. „Vloni jsme brigádníky přijímali, letos ne,“ uvedla mluvčí komořanské teplárny United Energy Miloslava Kučerová.

„Rok od roku je těžší a těžší brigádu sehnat. Musíte mít buď velké štěstí nebo přes známé,“ sdělil svoji zkušenost student František Mocek. „No je to složité v Mostě, ve větších městech se to dá,“ přidává svoji zkušenost Tomáš Polcar z Mostu.

Minimální šance

Zkušenosti studentů potvrzují i zástupci úřadu práce. Šance na dobře placenou brigádu jsou prý minimální.

TIP: Pokud hledáte brigádu v místě vašeho bydliště nebo školy, nejlepší je obchody, restaurace či podniky jednoduše obejít.

„Téměř žádné brigády v nabídce nejsou. Zaměstnavatelé spíše využívají internetových portálů a dávají nabídky tam,“ řekla mluvčí mosteckého úřadu práce Eva Maříková, podle které se ale studenti na úřadě o sezónní práce zajímají.

Podle zkušeností studentů lze získat práci také ve větších obchodních řetězcích, ty přijímají pravidelně brigádníky. Šance je také v zemědělství, při pracích na chmelnicích.

„Zda budeme brigádníky letos přijímat, se rozhodneme v druhé půlce června,“ řekla včera Deníku personalistka mosteckého Kauflandu. Tam mladí často nalézají brigády za pokladnami nebo lahůdkovým pultem.

Plavčíci

Brigádníky letos přijímaly například Technické služby Most.

„Smlouvy jsou v tuto chvíli uzavřené. Na červen jsme přijali dva brigádníky na prodej zmrzliny na aquadromu. A po dvou plavčících na Matyldu a Benedikt. Plavčíky jsme přijímali z toho důvodu, že jsme na vodní plochy pořídili nové atrakce. Brigádníky jsme přijali i na červenec a srpen, a to dva na prodej zmrzliny a dva do rychlého občerstvení na aquadrom. Na Matyldu pak čtyři plavčíky a na Benedikt dva plavčíky a dva uklizeče areálu,“ uvedl ředitel Technických služeb Most Jan Syrový.