„Ano, může nastat škoda. Případné závady bude muset odstranit někdo jiný," připouští primátor Vlastimil Vozka (SMM, Severočeši.cz).

Zadlužená firma, která nezvládla plnit závazky a zanechala rozkopané ulice, je od 11. dubna v insolvenčním řízení. Návrh na ni podala ke krajskému soudu společnost Herkul. Té Stavan v únoru dlužil přes tři miliony korun a neplnil ani sjednaný splátkový kalendář. Herkul dělal pro Stavan hlavně asfaltové povrchy. Firma údajně neplatila i další společnosti.

Stavan proslul tím, že byl až o 40 procent levnější než konkurence. Ta chtěla například za rekonstrukci hřiště na 11. ZŠ i přes 10 milionů korun, Stavan zakázku vyhrál s šesti miliony.

„Takové náklady jsou nereálné," tvrdí Adolf Sigmund, opoziční mostecký zastupitel (nezař.) a geodet. Už loni v dubnu si vyžádal od radnice seznam všech městských zakázek, v nichž firma figurovala jako vítěz. Podle radních bylo vše legální.

„Naší povinností, podle zákona o zadávání veřejných zakázkách, je dát zakázku tomu, kdo nabídne nejnižší cenu," říká primátor.

Toman stanovisko neposkytl. „Volaný účastník je dočasně odpojen z provozu," zní z jeho telefonu.

Severočeši a Stavan

Před krajskými volbami měl Stavan na svých autech loga hnutí Severočeši.cz. To je sesterská organizace Sdružení Mostečané Mostu, které vládne městu. Vozkovi teď není příjemné, že si lidé mohou firmu s hnutím spojit. „Firma neměla s naším uskupením žádné vazby," tvrdí primátor.

Podnikatel Toman je ale jeho kolega z hnutí. I on kandidoval do krajského zastupitelstva, avšak neuspěl. Toman zůstává předsedou kadaňské základní organizace Severočechů.cz. Podle místopředsedkyně hnutí a mostecké radní Hany Jeníčkové Tomanovo podnikání s činností hnutí nesouvisí, přesto teď může Severočechy.cz poškozovat.

„V takovém případě se nabízí úvaha, zda Jana Tomana nepozvat k jednání s předními funkcionáři hnutí, kteří by mu doporučili přerušit či zcela ukončit členství," konstatuje Jeníčková. Dodává, že insolvenční řízení není důsledkem činnosti hnutí a že Toman svým podnikatelským neúspěchem neporušil stanovy hnutí. „To, zda bude nadále členem hnutí, je odvislé výhradně od jeho rozhodnutí," tvrdí Jeníčková. Pokud kauza bude dělat hnutí na veřejnosti opravdu ostudu, vedení Severočechů.cz se s Tomanem sejde. Měli by jednat o jeho podnikatelských potížích a o jejich řešení. Pokud je kolega z hnutí nepřesvědčí o možném pozitivním obratu, doporučí mu, aby členství v Severočeších.cz ukončil.

„Pokud jde o účast Stavanu EU ve výběrových řízeních a s nimi souvisejícími cenovými nabídkami, konstatujeme, že jde výlučně o záležitost této společnosti," konstatuje Jeníčková. Odmítá také podezření, že firmě pomáhalo k zakázkám členství podnikatele v hnutí. „Za nás, Severočechy.cz, s plnou zodpovědností prohlašujeme, že jsme výsledky výběrových řízení neovlivňovali, ani nechtěli ovlivňovat a ani ovlivňovat nemohli. Angažovanost Jana Tomana v našem politickém hnutí nebyla kritériem ve výběrových řízeních, a nemohla být tudíž nikým zohledňována ve prospěch Stavanu EU," tvrdí mostecká radní.