Pokračovalo hlavní líčení, v němž ho státní zástupce viní z toho, že ještě jako státní policista zneužil pravomoci veřejného činitele, porušil domovní svobodu a omezoval osobní svobodu pětice poškozených. Policistům se nepodařilo předvést před mosteckou justici několik svědků, soud se proto bude případem znovu zabývat v srpnu. Schwarz obvinění popírá.

Co se dělo u soudu poprvé, si můžete přečíst zde.

Na balkoně byla varna

Podle státního zastupitelství měl Schwarz na konci ledna 2006 jako vedoucí obvodního oddělení policie bez zákonného důvodu vstoupit do bytu jednoho z poškozených v ulici U Věžových domů, aniž by k tomu měl jeho souhlas, nechal povalit a spoutat všechny přítomné, zadržet je a prohledat byt. Nakonec na balkoně bytu objevil jeho tým rozebranou varnu drog.

„Pozvali nás“

Policisté pod Schwarzovým vedením měli tehdy dělat asistenci pracovnici Mostecké bytové při kontrole problémových bytů, v nichž měli přebývat narkomani. Bylo to jen den poté, co v jednom z mosteckých věžových domů explodovala varna pervitinu.

Nynější ředitel městské policie a krajský zastupitel před soudem tvrdil, že policisté byli v bytě na pozvání a varnu drog uloženou v otevřené tašce zahlédli ležet na balkoně, aniž by cokoliv prohledávali. „Nikdy jsem nepracoval protizákonně. Snažil jsem se pomáhat lidem,“ uvedl Schwarz při prvním líčení.

Svědci z řad poškozených v dubnu vypovídali v neprospěch obžalovaného. „Křičeli policie, otevřete! Nutili nás lehnout si na zem. Prohledávali byt, mířili na mě pistolí,“ vypověděl jeden z nich. Policisté, kteří měli tehdy službu, to ale popírali.

Jakubík: Jednal podle zákona

Postup Bronislava Schwarze označil v úterý jako správný tehdejší ředitel mostecké policie Václav Jakubík. „Myslím si, že státní policie postupovala podle platné právní úpravy,“ uvedl.

Asistenci při kontrolách problémových lokalit začala policie poskytovat podle Jakubíka poté, co veřejnost před čtyřmi lety kritizovala policii a strážníky za jejich laxní přístup k drogové problematice. „Museli jsme s tím něco dělat,“ dodal Jakubík.

Že o zadržení podezřelých nebyl okamžitě informován státní zástupce, považuje Jakubík za chybu kriminální policie, která na místo vyjela, nikoliv jako pochybení Schwarze. „V tu chvíli už byl pod jejich velením,“ vysvětlil Václav Jakubík.

V případě uznání viny hrozí Schwarzovi až tříletý trest.