Mostecko bude hrát příští týden velmi důležitou roli na poli tuzemského sportu. Okres se totiž stane jedním z dějišť olympiády dětí a mládeže, kterou bude oficiálně hostit Ústecký kraj.

Mladí a nadějní sportovci z celé České republiky se tu předvedou na zimních stadionech. Zatímco v Litvínově budou dělat rýhy do ledu hokejisté, v Mostě se představí krasobruslaři a rychlobruslaři.

Konkrétně Mostecko bude reprezentovat sedmnáct sportovních nadějí od hokejistů až po šachistu. Slavnostní ceremoniál k zahájení olympiády proběhne v neděli na chomutovském stadionu, kam výpravu Ústeckého kraje přivede vlajkonoš Robert Reichel. Aréna zažije defílé čtrnácti krajských výprav se slavnými sportovci v čele v roli vlajkonošů. Nebude chybět zapálení olympijského ohně, česká státní hymna, kterou zazpívá Marian Vojtko, a slib sportovců a rozhodčích. Vše podle přísně daného protokolu.

„Atmosféra dětské olympiády je určitě jiná, než na té pro dospělé, ale princip je vlastně podobný. Děti si to mohou užít, můžou si říct, že byly na olympiádě a je možné, že některé z nich možná jednou budou startovat i na té velké," řekl k akci ve Snídani s Novou bývalý hokejista a zlatý sportovec z legendárního Nagana Robert Reichel. Myšlenka uspořádat dětskou olympiádu nadchla i dalšího skvělého hokejistu Jiřího Šlégra.

„Já si myslím, že je správné, že podporujeme olympismus, ukážeme dětem, co to olympismus znamená. Je úžasné, že v české republice olympiádu dětí děláme," poukazuje někdejší řízný hokejový obránce. Hokej bude hrát prim. Z Litvínova bude bojovat na olympijském turnaji dvanáct hráčů.

Nadšení z olympiády panuje také v litvínovském krasobruslařském klubu. Oddíl a celé Mostecko totiž bude jako jediná reprezentovat Eliška Hladíková.

„To je pro nás velká čest. Doma má Eliška za svou krasobruslařskou kariéru už nespočet pohárů a medailí, nejcennější je dle jejích slov asi celkem 25 pohárů za první umístění v různých kategoriích od nováčků až po žačky mladší. V současné době závodí v nejvyšší soutěži krasobruslařského svazu v Českém poháru, kde bojuje o účast na mistrovství republiky," říká Jana Lehká z litvínovského oddílu krasobruslení. Kolik zacinká medailí?

REPREZENTANTI Z MOSTECKA

Lední hokej: Jan Myšák, Oldřich Žítek, David Jindra, Jiří Puczek, Jakub Šarlinger, Marek Berka, Adam Šubrt, Dan Bartoš, Daniel Jouza, Josef Kitzberger, Vojtěch Kysela, Jiří Hoffmann

Šachy: Adam Luboš Polanský

Rychlobruslení: Radovan Miškovič, Marek Slavík, Daniela Pejšová

Krasobruslení: Eliška Hladíková