Spolek Sdružení Mostečané Mostu (SMM), který na radnici vládl v letech 2006 až 2014 a nyní je s osmi zastupiteli v opozici, musí do jednoho roku ukončit politickou činnost, jinak ho zruší krajský soud. Ten svým rozhodnutím potvrdil podezření čtyř kritiků SMM, že vlivné sdružení pod pláštíkem apolitického spolku vykonává protiprávně činnost politické strany a vyhýbá se tím například zákonné povinnosti mít transparentní financování.

Usnesení soudu se nevztahuje na současné zastupitele SMM zvolené do roku 2022, kteří mohou mandát nadále vykonávat. Soudce Jiří Fellner spolku ale výslovně uložil, „aby upustil od dalšího úsilí o získání mandátů v zastupitelstvu města Mostu v příštích obecních volbách“. Verdikt ještě není pravomocný a spolek se může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Sídlo SBD Krušnohor v Mostě.
Krušnohor chce předběhnout krajský soud a zvolit si představenstvo sám

„Postup krajského soudu je pro nás nepřijatelný. Proti jeho rozhodnutí se odvoláme. SMM bylo řádným účastníkem komunálních voleb. Při podání jeho kandidátky nebylo zjištěno nic protiprávního. Proto není ani důvod k tomu, aby se jeho kandidáti nemohli zúčastnit také dalších komunálních voleb,“ sdělil volební lídr SMM Jan Cee.

Krajský soud to ale vidí jinak. Podle něj spolek SMM působí skrytě jako politická strana, čímž deformuje na komunální úrovni soutěž politických stran a hnutí. Ty podléhají zvláštnímu zákonu, který reguluje přijímání darů, zprůhledňuje financování a dozoruje účetnictví. Spolku, přestože soustavně vyvíjí politickou činnost v zastupitelstvu, se takové povinnosti netýkají. Krajský soud proto vyzval spolek k ukončení politické aktivity, nebo ho do roka zruší.

Soud rozhodoval na podnět čtyř navrhovatelů: mosteckých zastupitelů Jana Hrubeše a Luďka Proška (koalice Piráti a Zelení pro Most), politologa Lubomíra Gomboše a politického hnutí Občané městu, město občanům. Podle jejich advokátů jde o první takové soudní rozhodnutí od roku 2014, kdy platí nová pravidla pro spolky v občanském zákoníku.

Shromáždění desítek delegátů Stavebního bytového družstva Krušnohor se ve čtvrtek odpoledne 15. října nekonalo.
Kritizovaný sraz družstevníků v Mostě se nekonal. Rozhodovat bude soud

„Spolek SMM je vlastně zastřenou politickou stranou, protože jeho hlavní činností je boj o politickou moc,“ upozornil advokát a pedagog pražské právnické fakulty Ondřej Preuss, zakladatel webu DostupnyAdvokat.cz. „Soud potvrdil, že pokud něco kváká jako kachna, chodí jako kachna a plave jako kachna, je to kachna,“ komentoval rozhodnutí advokát Tomáš Němeček z kanceláře AK RHK.

Usnesení soudu bylo doručeno ve středu 21. října. „Jsme rádi, že nám dal rozsudek krajského soudu za pravdu. Buď hrajete férovou hru a kampaň vedete na své náklady, anebo využíváte přímou či nepřímou podporu korporátu, kterým je v tomto případě největší bytové družstvo v republice. Soud jednoznačně řekl, že SMM férovou hru nehraje, protože nemusí plnit povinnosti jako klasické politické strany,“ sdělil Hrubeš. „Je skoro symbolické, že rozhodnutí soudu přišlo v době, kdy současné vedení města dosazuje členy SMM do dozorčích rad městských společností,“ poznamenal Prošek.

František Ryba, sekretář spolku SMM a ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor, označil odůvodnění usnesení soudu za nedostatečné. „Právní řád České republiky stojí na zásadě, že to, co není zakázáno, je povoleno. Soud ovšem v odůvodnění usnesení neuvedl konkrétní činnost, kterou spolek vyvíjí a která je současně zakázána. Soud si v tomto ohledu dokonce vypomáhá politologickou literaturou, aby odůvodnil své závěry, což považujeme v rámci právního řádu za nepřípustné,“ uvedl Ryba.

Na sedm desítek lidí se odpoledne v sobotu 3. října zúčastnilo v Mostě komentované procházky s mladými architekty Vítem Holým a Helenou Kubínovou. Tématem byla ulice Žatecká.
FOTO: Žatecká ulice může být branou k jezeru Most, kde kdysi začínala

Volební lídr Cee upozornil, že za více než dvacet let existence se charakter SMM nezměnil. „Sdružení je stále stejné. Hájí zájmy běžných občanů. Orientuje se na kvalitu jejich bydlení a zlepšování životního prostředí v Mostě. Ostatně z iniciativy bydlících sdružení vzniklo,“ sdělil Cee. Dodal, že registrace na Ministerstvu vnitra ČR byla bez problémů a později, když v rámci nového občanského zákoníku byla občanská sdružení převedena na formát zapsaných spolků a jejich registrace se ujaly krajské úřady, rovněž nevznikly potíže.

„Krajský úřad coby registrující orgán nevznesl žádné připomínky. Proto trváme na tom, že spolek Sdružení Mostečané Mostu vyvíjí činnost v naprostém souladu se zákony České republiky,“ doplnil volební lídr SMM. Zároveň upozornil, že v ČR existují další spolky, jejichž zástupci byli zvoleni do orgánů na nejrůznějších úrovních veřejného života. Naznačil tak, že postup vůči SMM by mohl být diskriminační.

Spolek SMM vznikl v roce 2002 jako politický nástroj SBD Krušnohor, se kterým je personálně svázán. Zprvu nenápadný opoziční spolek zastupitelů podporovaných družstvem se během několika let postupně proměnil v průkopníka nového politického marketingu, který dráždil kritiky kontroverzními tématy či propracovanou a nákladnou lidovou kampaní. SMM v roce 2006 vyhrálo v Mostě komunální volby po té, co slíbilo svoz odpadů zdarma, bezplatné MHD pro děti a seniory a laciný prodej městských bytů nájemníkům. Ve volební kampani navíc spolek uspořádal pouliční show s losováním o automobily, jízdní kola a počítače.

Mostecká radnice chce zbourat opuštěnou 17. ZŠ a nahradit ji parkovacím domem. Škola je zrušená od roku 2005 a areál se nepodařilo prodat ani pronajmout.
Bourání školy v Mostě lidé vítají i kritizují. Stavbu velké garáže chtějí řidiči

Po uchopení moci řadu slibů sice splnil, ale privatizací zbylých bytů připravil půdu pro budoucí nekontrolovatelný obchod s chudobou. Město tehdy přišlo o bytové rezervy, které nyní pracně shání pro sociální bydlení. Paradoxem je, že to bylo právě SMM, které ve spojení s Krušnohorem postavilo svou rétoriku na kritice tzv. nepřizpůsobivých a Cikánů. Při komunálních volbách v roce 2018 se spolek zviditelnil volebním heslem „Postavíme vesnici pro lůzu“, ale volby nevyhrál a v zastupitelstvu získal jen osm mandátů.

Spolku uškodily předchozí vnitřní spory, které souvisely i se sesterskou politickou organizací Severočeši.cz. V poslední době vliv opozičního SMM roste. Současní radní z hnutí ProMost se spolkem víc spolupracují. Například za člena představenstva Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova doporučují zastupitelstvu Arnošta Ševčíka, předsedu spolku a klubu zastupitelů SMM.