Město Most udělalo další důležitý krok k oživení liduprázdné oblasti v centrální části okresu. Městské zastupitelstvo schválilo výstavbu oddechové pobřežní zóny u Jezera Most. Investorem bude stát. Cena díla se odhaduje na 70 milionů korun. Ministerstvo financí chce vyhlásit zakázku na zhotovitele stavby v prvním pololetí příštího roku. Hotovo má být v roce 2018, kdy se má jezero otevřít veřejnosti.

V jižní části vzniknou písčité a oblázkové pláže, převlékárny, dětská hřiště, hřiště na plážový volejbal a stolní tenis. Státem i městem odsouhlasený plán zahrnuje i výstavbu plovoucích mol pro plavce a přístaviště pro rekreační lodě se zázemím pro správu a půjčovnu plavidel a pro vodní záchrannou službu. Stát zaplatí i zpevnění sypané hráze.

Zastupitelé schválili i výstavbu základní infrastruktury v rekreační zóně jezera, kde vzniknou komunikace a páteřní inženýrské sítě. Stát na to uvolní až 328 milionů korun, zakázku má vyhlásit ještě letos a stavět se bude v letech 2017 a 2018. Most za 10 milionů nechá postavit například veřejné osvětlení a nadzemní objekty čerpacích stanic.

CHYSTANÉ NOVINKY. Takto má vypadat část pobřeží velkého jezera u Mostu. Začíná klíčové stavební období, které má skončit v roce 2018 otevřením jezera pro veřejnost.

Oblast vlastní stát prostřednictvím svého podniku Palivový kombinát Ústí. Město o stovky hektarů, zejména o rekreační část, dlouhodobě usiluje a chtělo je zdarma jako své historické území. Koncem roku 2012 ale vláda připravený bezplatný převod zastavila a mělo se jednat o zpoplatnění. S tím ale radnice nesouhlasila. O právně složitém majetkovém vypořádání bude za týden diskutovat s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem primátor Jan Paparega.

„S ohledem na evropskou legislativu to bude oříšek," řekl primátor.

Stavby u Jezera Most uhradí stát v rámci řešení starých ekologických škod. Tam, kde jsou jezero a louky, stál starý Most, zbouraný kvůli těžbě uhlí.

V rozvojové oblasti vznikne i páteřní silnice Most- Mariánské Radčice za 371 milionů korun. Stavbaři si už trasu u jezera převzali.