Jeho členové dali mezi sebou dohromady zhruba třetinu z 13 tisíc korun, kterých je na obnovu pomníku litvínovského velikána potřeba. Svým dílem přispěli například Petr Havlík a dále nový člen spolku Pavel Nedvěd nebo tzv. sekce mariášníků.

„I přes malou účast členů spolku na pravidelném středečním setkání se vybralo okolo čtyř tisíc korun, což považuji za velmi dobrý výsledek,“ hodnotí rada spolku Josef Pošta. Akce k připomenutí Schlesingera vychází z dlouhodobého programu spolku.

„Ten se zaměřuje na významné rodáky, občany a místa. Připravili jsme jej s Manfredem Hellmichem na roky 2018 - 2023,“ doplnil Pošta. V iniciativě na připomínku významného rodáka se metodicky podílí Oblastní muzeum v Mostě. Ředitel muzea Michal Soukup již před časem sestavil Schlesingerův stručný životopis. „Muzeum je připraveno vyjít aktivitě členů spolku vstříc,“ řekl Soukup.

Diana Kvapilová, vedoucí muzejní knihovny, připomněla, že Schlesinger byl též autorem významných regionálních publikací. Stěžejní díla vztahující se k dějinám Mostecka jsou obsaženy ve sbírkovém fondu knihovny Oblastního muzea v Mostě a jsou badateli hojně využívány.