Možná pomohly pokuty a osvěta. V ulicích přesto zůstávají hromady. Radnice proto i letos najala firmu na placený sběr.

„I já vidím řadu lidí, kteří po psech sbírají. Vlastně potkávám jen lidi se sáčky. Zajímavé ale také je, že námi sebrané množství neklesá," říká Filip Fiala, mostecký živnostník, jehož firmička opět vyhrála výběrové řízení. Za poslední měsíc vyvezla na skládku přes tunu bobků. A to byly ulice dlouho pod sněhem.

V Mostě je úředně evidováno zhruba pět tisíc psů. Zda jich přibývá nelze zjistit, protože pejskaři mnohé nepřihlašují a žijí mimo systém. Loni tajemnice magistrátu Jaroslava Boudová informovala radní o kontrole registrace psů. Ve 2. čtvrtletí roku 2012 úřad prověřil 1 345 podnětů a zjistil 327 nepřihlášených psů.

Že se pejskaři trochu polepšili si loni všimli i radní. „V okolí mého bydliště se dost lidí naučilo po psech uklízet," řekl náměstek primátora Luboš Pitín ze Sedmistovek. Radní ale nechtějí nechat vše jen na chovatelích, i když je úklid po psech jejich povinnost.

O zakázku soutěžily dva zájemci. Fiala, který zaměstnává čtyři sběrače, vyhrál s cenou 720 tisíc korun ročně. Konkurenční firma W.T.M. by město stála 2,25 milionu korun.

Letos má Most vybrat na poplatcích ze psů 2,3 milionu korun. Zhruba 1,6 milionu dává na provoz městského psího útulku, zbytek na komerční sběr výkalů a hromadné očkování proti vzteklině, které je v Mostě bezplatné. Na poplatcích za psy lidé dluží přes 2 miliony.

Najatí sběrači pracují od pondělí do pátku. Procházejí všemi hlavními sídlišti.