I po jeho otevření budou pokračovat kontroly stanovišť s popelnicemi, ke kterým někteří obyvatelé dávají starý nábytek a elektrospotřebiče. Podpůrné velkokapacitní kontejnery by měly městem dál kolovat.

Zařízení na bezplatné ukládání odpadu, který se nesmí dávat do popelnic ani vedle nich, budou provozovat technické služby v ulici Zahradní. Ta leží na okraji sídliště Výsluní. „Sběrný dvůr bude přímo v areálu technických služeb, což je optimální,“ sdělila Hana Jeníčková, náměstkyně primátora pro rozvoj, majetek a městské služby.

Celkové náklady na výstavbu dvora přesáhnou částku devíti milionů korun. Město zaplatí jen malou část. Na zřízení dvora obdržela radnice přes sedm milionů korun ze Státního fondu životního prostředí. O peníze žádalo město už loni. Štěstí ale mělo až letos. S realizací se počítá na podzim. Přesný termín otevření ještě není znám.

Jediný sběrný dvůr má Most v hale u silnice na Chanov. Kvůli horší dostupnosti dvora a zamezení nepořádku v ulicích kolují městem velkokapacitní kontejnery. Podle stále platné dohody budou tyto kontejnery sloužit do konce letošního roku a počítá se s nimi i v příštím roce.

Zda kombinace obou služeb, posílená o přístupnější dvůr, zvýší čistotu na sídlištích, ukáže čas. Strážníci vzkazují, že odhalování nedovoleného vyhazování věcí zůstane na seznamu jejich pracovní náplně. „Je to nešvar, kterým se stále zabýváme a budeme se jím zabývat i po otevření sběrného dvora,“ sdělil mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna.

V pořizování důkazů pomáhá městský kamerový systém. Modernizované operační středisko umožňuje lepší zobrazení místa. Záznam hraje klíčovou roli zejména u případů, kdy původce nepořádku uloží odpad venku dříve, než k němu dorazí hlídka. Přestupek pak řeší přestupková komise, která může uložit větší pokutu než strážník.

K řadě případů jezdí strážníci na oznámení. Nedávno řešili muže, který demontáží lednic způsobil značný nepořádek u nového nákupního centra u Intersparu.

K většímu pořádku ve městě mají přispět i nezaměstnaní, kteří si v rámci takzvané veřejné služby budou prací zvyšovat sociální dávku. Od tohoto týdne mohou nastoupit například na úklidové práce na veřejném prostranství.