Čtyřiadvacetiletý Marek z Mostu nese pod ramenem třicetikilovou železnou rohož. Namířeno má rovnou do sběrny surovin. Z výkupny odchází spokojený, v kapse má sto třicet korun. „Není to na živobytí, ale třeba na pivko,“ odpovídá mi Marek na dotaz, co si za utržené peníze koupí. Do sběrny chodí dvakrát až třikrát v týdnu a není sám, sběračů kovů na Mostecku stále přibývá. Cena železa a mědi totiž stoupla. Za kilo mědi ve výkupnách nabízejí kolem 132 korun. „Cena vzrostla až o dvě stě procent,“ řekl zaměstnanec sběrných surovin ve Velebudicích Václav Mach.

Poklop z kanálu

Sběrači ale mnohdy ohrožují provoz obecně prospěšného zařízení. Jen za poslední týden museli policisté řešit hned několik případů. Na dva muže odnášející kovový poklop z kanálu v ulici Pod Lajsníkem například upozornil strážníky všímavý obyvatel. Podle zaměstnance sběrných surovin ve Velebudicích by ale železný kanál stejně nevykoupili.

„Máme nařízení, že například poklopy, kanály a další veřejná zařízení od lidí vykupovat nesmíme, “ vysvětlil Mach.

To ale, jak se zdá, ziskuchtivce neodradí. Ti se podle policistů nejvíce zaměřují na odlehlá místa, například zahrádkářské kolonie, nebo areály garáží. Nevyhýbají se ale ani nemovitostem v centru města.

Dalším velkým problémem jsou krádeže drahých kovů, zejména kabelů. Zloděje nezastaví ani skutečnost, že kabely jsou pod napětím. Jak již Deník informoval, v Bečově sběrači kovů ukradli vedení kabelové televize. Naštvaní občané si pak stěžovali, že jim nejdou televizní programy. Video s muži rozřezávajícími ukradený kabel naleznete ZDE.

S problematikou krádeží kovů se strážníci i policisté setkávají takřka denně i v sousedním Litvínově.

Tam při kontrole úseku budoucí výstavby rekreační plochy Nové Záluží zjistila hlídka strážníků čtyři muže podezřelé z krádeže pětačtyřiceti kolejnic. Přijeli pro ně nákladním autem.