Město Most si architekta Ondřeje Beneše najalo k připomínkování zpracovávané projektové dokumentace. Beneš v polovině března vytvořil předběžnou analýzu konceptu obnovy Repre, ve které prosazuje citlivé řešení budovy i ve vztahu k okolí. „Repre je úžasný dům, ikonická stavba severních Čech nabitá pozitivní energií. V objektu není cítit lehká dekadence staveb z konce normalizace. Podobných objektů v 80. letech nevzniklo v tuzemsku mnoho,“ řekl Beneš.

Radnice loni čelila veřejné kritice, že obnovu Repre podcenila a nevyhlásila veřejnou architektonickou soutěž. Vedení města ujistilo, že kvalitu v rámci běžné zakázky udrží. Beneš, kterému na budoucnosti Repre záleží, chce vnést do přípravy projektu jasnou vizi, věcnost a transparentnost.

Lávka k poliklinice se budou bourat.
Lávka na pohotovost je zavřená, musí se oklikou přes centrální příjem

Své nápady zveřejňuje na svém webu a bude je konzultovat i s akademickou obcí, kolegy a aktivisty, což je podle něj osvědčená praxe přinášející důležitou zpětnou vazbu i důvěru veřejnosti v projekt. „Cílem je přispět ke kvalitní rekonstrukci a smysluplné změně funkce jednoho z nejvýznamnějších českých objektů přelomu sedmdesátých a osmdesátých let,“ dodal Beneš.

Respekt k hodnotě budovy potvrdil Deníku i externí architekt města Petr Nesládek, hlavní garant pro zpracování projektové dokumentace, který s Benešem spolupracuje. „Teď probíráme koncepční věci a definujeme možnosti prostoru. Vycházíme ze zadání, které předpokládá přesunutí městské knihovny do Repre, zachování planetária, restauračních služeb a společenského sálu, který je zamýšlen jako multifunkční. A musí být místo i pro kinosál,“ uvedl Nesládek.

Náklady až 400 milionů

Přestavba Repre, odhadovaná až na 400 milionů korun, by mohla začít do dvou let. Veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace vyhrála loni s cenou 17,7 milionu korun společnost Artech. „Projektová dokumentace by měla být hotova ve druhé polovině tohoto roku,“ informoval primátor Jan Paparega. Nezávislého architekta město podle něj hodlá využít jako odborníka a supervizora pro tuto zakázku.

Beneš se stal loni po vítězství v konkurzu architektem města Děčín. Razí myšlenku, že problematika územního rozvoje přesahuje hranice jednoho města a propojuje celý kraj, proto pořádá v ústeckém paláci Zdar pravidelné schůzky s městskými architekty, aktivisty, výraznými představiteli kraje a různých organizací. Takto se setkal s architektem Nesládkem, který Beneše požádal o spolupráci s přípravou projektu Repre.

Ikea. Ilustrační foto
Konec spekulacím: IKEA se do Mostu nechystá