VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rýsují se první koalice. Litvínov sází na jistotu, Most míří do rozbouřených vod

Mostecko /ANKETA/ – Dvě města, dvě odlišné situace. Zatímco Litvínov má na dosah stabilní vládu, v Mostě může být vše naruby. Začíná první povolební týden s námluvami zvolených stran.

8.10.2018
SDÍLEJ:

Jednání mosteckých zastupitelů. Archivní fotoFoto: Deník/Martin Vokurka

Litvínovu může nadále vládnout ANO-STAN-KSČM, tedy známá trojka fungující už čtyři roky. „Koncept současné koalice je aktuální a již o této podobě jednáme s koaličními partnery,“ sdělila Deníku Kamila Bláhová z vítězného hnutí ANO, které se chce sejít ale i s dalšími stranami. ANO je nyní v Litvínově výrazně dominantním hráčem, oproti minulým volbách posílilo z 18 % na 32 % hlasů od voličů.

V Mostě je situace po výpadku koaliční ČSSD komplikovanější. Vítězné ProMOST potřebuje jiného partnera, nejlépe takového, který by vyhovoval blízké ODS. „Koalice ODS s ProMOST a třetího subjektu je jednou z variant povolební spolupráce,“ uvedl lídr ODS Daniel Drtík.

Jenže šanci vytvořit vládu má i bývalá opozice. „Budeme hledat životaschopnou koalici a cestu, jak prosadit náš program i za cenu kompromisů,“ sdělil lídr SMM Jan Cee. Potenciálními partnery jsou pro SMM všechny strany vyjma ProMOST. Od toho se distancuje i ANO, druhá nejúspěšnější strana, která se také nadechuje pro skok z opozice do křesel radních. „Posílili jsme a jsme připraveni na koaliční vyjednávání,“ uvedla lídryně hnutí Berenika Peštová ANO. Klíčovou roli mohou sehrát Piráti-Zelení a KSČM, kterou ale odmítá ODS. Odstupující ČSSD zmobilizuje místní základnu a počká si na další volby. „Sáhli jsme si na dno, ale fungujeme dál. Jsme strana se 140letou tradicí a za čtyři roky budeme kandidovat znovu,“ sdělil lídr Zdeněk Brabec. ČSSD se bude v okrese Most opírat o velký úspěch v Meziboří a Havrani, kde strana volby drtivě vyhrála. Podle Brabce ČSSD v Mostě oslabily odchody sociálních demokratů do jiných stran.

SMM mělo ambice vyhrát, ale voliči rozhodli jinak. Podle lídra Jana Cee slib postavit vesnici pro lůzu sdružení nepoškodil. „Je to sociální program, v podstatě vybudování bydlení pro lidi, kteří nebudou mít kde bydlet, když vyhlásíme bezdoplatkovou zónu. To není nic pejorativního,“ dodal Cee.

Berenika Peštová je s výsledkem velice spokojena. Očekávala, že ANO skončí třetí. „Druhé místo je krásný úspěch,“ řekla. Tak velký rozdíl od ProMOST ale nečekala. Je jí líto, že k volbám nepřišlo více lidí.

Procenta a mandáty v MostěHnutí ProMOST získalo v Mostě 29 procent hlasů, druhé ANO 16,3 %, třetí Sdružení Mostečané Mostu 16,2 %, čtvrtí Piráti a Zelení 8,9 %, pátá ODS 8,5 % a šestá KSČM 8 procent. Další strany neuspěly. V mosteckém 45členném zastupitelstvu je rozdělené mandátů následující: ProMOST 16 , ANO 9, SMM 8, Piráti a Zelení 4, ODS 4, KSČM 4.

Procenta a mandáty v LitvínověV Litvínově bude ve 23členném zastupitelstvu 8 seskupení. ANO získalo od voličů 32 procent hlasů a má 8 zastupitelů, druhé STAN 14 procent (tři zastupitele), třetí KSČM 12 procent (3 zastupitele), čtvrté Sdružení Zelení-Piráti-Nezávislí má 11 procent (3 zastupitele), pátá ODS 10 procent (2 zastupitele), šesté SNK – ED 7 procent (2 zastupitele), sedmá ČSSD 6 procent (1 zastupitele) a osmí Litvínováci 5,9 procenta (1 zastupitele).

Řekli Deníku po volbách

Kamila BláhováKamila Bláhová (ANO) Litvínov:
„Ráda bych poděkovala všem, kteří přišli k volbám a vyjádřili tím svou vůli, jakým směrem se má město dál ubírat. Jsem ráda, že téměř 32 procent voličů ocenilo práci zastupitelů ANO v Litvínově v posledních čtyřech letech, v kterých jsme měli možnost vývoj města ovlivňovat. Velmi si této důvěry vážíme, je to hodně motivující závazek do další práce pro občany. Gratuluji všem zvoleným zastupitelům a těším se na spolupráci při rozvoji našeho města.“

Daniel Drtík z MostuDaniel Drtík (ODS) Most:
„Děkujeme občanům, kteří přišli k volbám a ještě více těm, kteří nám dali svůj hlas. Již před volbami jsme říkali, že za úspěch budeme považovat zisk více mandátů než v minulém volebním období. Ziskem 8,5 % hlasů a čtyř zastupitelských křesel jsme toto splnili. Já osobně jsem s naší silnou kandidátkou, aktuálním volením tématem a po naší velmi dobré kampani doufal v o jedno křeslo lepší výsledek. Náš další výhled směřuje k rozhovorům s vítězem voleb. Jsme v pozici atraktivního koaličního partnera. Rozhovory povedeme s ohledem na uplatnění našeho předvolebního programu.“

Luděk Prošek (Piráti a Zelení pro Most) Most:
„Jsme vděční všem voličům, kteří náš podpořili. Jsme pyšní na to, že nenávistný populismus nemá u Mostečanů šanci. To je zásadní sdělení těchto voleb. Následně budeme jednat se všemi subjekty a pozorně naslouchat jejich návrhům, a podle toho určíme další strategii."


Zeptali jsme se Mostečanů:

Jste spokojeni s výsledkem voleb v Mostě?

Lucie Bartoš
38 let, novinářka a vydavatelka
„Už dávno vím, že na tuhle otázku se dá odpovědět správně až za 4 roky po volbách… Program stran je totiž mnohdy jen reklamní plakátek právně nevymahatelných slibů, které mají nejasnou dobu expirace a jejich nesplnění lze jen těžko reklamovat.
S jednou věcí skutečně spokojena nejsem: Opravdu může i „vítězná“ strana jásat nad mandátem, který vznikl ze zhruba třicetiprocentní volební účasti? A to ve městě, které se potýká s řadou vyhrocených problémů, právě kvůli nimž se dostává na obrazovky celostátní televize? Spokojena budu, pokud uvidím, že místo facebookové hlášky „Jsme vítězové“ dospěje ProMOST se svými 16 křesly k uvědomění, že je potřeba poslouchat hlasy opozice i hlasy veřejnosti – ony všechny jsou součástí města, které se dostalo do médií v černých barvách. A média, jak známo, jsou zrcadlem společnosti především těm politikům, z kterých se začínají stávat „politikařisté“. Správa věcí veřejných není soutěž, ani boj. Najít pokoru v sobě potřebují právě ty subjekty, které se ocitly na prvních 3 místech, zejména ANO těžící víceméně z vlivu centrální politiky svého guru… S čím nejsem spokojena, je udupaný vliv tradiční partaje jako je ČSSD, respektive obecně levice, která by právě na severu Čech měla mít teď slyšitelný hlas. Víc asi vzhledem ke své profesi nesdělím… Všem, kterým voliči prokázali čest je zastupovat, gratuluji.

Vlastimil Balín
67 let, domovník SV, lídr OMMO
Voliči rozhodli a hned se začali divit, jak je to možné, že vyhrálo hnutí ProMOST. Most a Mostecko obecně má prazvláštní druh voličské mentality - vše mít, dostat, pokud možno tzv. zdarma, což je jednotlivá vedení města naučila jako odměnu za hlasy a možnost vládnout Mostem – a hlavně - moc se neptat. Máte přeci volby a na ně vás dobře připravíme, abyste věděli, koho volit. Nyní se zřejmě vytvoří skoro staronová koalice ProMOST, ODS a rádoby nový subjekt Piráti a Zelení, respektive bez Pirátů, který to vše má za úkol tzv. překrýt a dotvořit dojem, že Most má novou vládu. A zrodilo se cosi „nového“! Prostě KD Repre a další investiční záměry jsou lákavé sousto sahající až za hranice Mostu. A SBD Krušnohor? Pardon, SMM mě jako člena SV a domovníka, který jejich péči zažil, není třeba učit znát. Ale však si také přijdou asi na své. A volby nevolby, v Mostě se prostě pojede dál v dramatickém kuse zvaném „Palermo na severu“ (vždyť je přeci v zastupitelstvu opět i jednatel městského divadla!).

Lukáš Ryšavý
21 let, student územního plánování
Letošní volby jasně ukázaly, že hnutí ANO není neporazitelné. Mostecký úspěch Pirátů a Zelených značí změnu nálad ve společnosti, která většinově nepřistoupila na negativní a rasistickou kampaň řady populistů. Liberálně smýšlející voliči už se nadále nemusejí spoléhat pouze na Prahu, společenská změna nastává po celé republice. I na Rudém Severu.

Autor: Martin Vokurka

Nahravá se anketa
8.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŠIČKA, POŽADUJEME:, - zkušenosti se šitím, Zaučíme dle potřeby., Zaměstnanecké výhody: Prémie, odměny za nadvýrobu, HLÁSIT SE: Hussung Monika, tel.: 721907682 volat Po - Pá 7:00 - 15:00 hod., e-mail: hussung@reprointerior.cz, osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov 7:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Repro interior s.r.o. - 2, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Monika Hussung, +420 721 907 682. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŠIČKA, POŽADUJEME: , - zkušenosti se šitím, Zaučíme dle potřeby., Zaměstnanecké výhody: prémie, odměny za nadvýrobu, HLÁSIT SE: Hussung Monika, volat pouze v těch dnech a hodinách Po-Pá, 7:00-15:00 hod., tel.: 721907682, e-mail: hussung@reprointerior.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Repro industry s.r.o. -1, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Monika Hussung, +420 721 907 682. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 500 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: ZEDNÍK, Požadujeme zkušenost a praxi se zateplováním budov a tvorbou fasády., HLÁSIT SE: Kabatsiy Vasyl, tel.: 776370495 - volat 9:00 - 15:00hod Po - Pá, email: mariamykyta@gmail.com. Pracoviště: Šapip s.r.o.-2, 434 01 Most 1. Informace: Vasyl Kabatsiy, +420 776 370 495. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/-KA PŘÍRODOVĚDNÉ PŘEDMĚTY, NĚMECKÝ JAZYK, ANGLICKÝ JAZYK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: UČITEL/-KA PŘÍRODOVĚDNÉ PŘEDMĚTY, NĚMECKÝ JAZYK, ANGLICKÝ JAZYK, , HLÁSIT SE: Lorenzová Alena Mgr., tel.: 417639241, e-mail: reditelka@4zsmost.cz. Pracoviště: Základní škola, most, václava talicha 1855, příspěvková organizace, Václava Talicha, č.p. 1855, 434 01 Most 1. Informace: Alena Lorenzová, +420 417 639 241.

Oktoberfest v Litvínově.
11

FOTO: Tradiční Oktoberfest byl i v Litvínově. Probíhal dva dny

Most (v zeleném) přehrál venku Olomouc.

Most poprvé v sezoně získal tři body, pěti góly k tomu pomohl Fišer

FOTO: Studenti a kantoři Podkrušnohorského gymnázia se proměnili v manekýny

Most - Módní přehlídkou v podání studentů a pedagogů, kteří představili oblečení v Československu od roku 1918, začal v pondělí ráno 15. října na Podkrušnohorském gymnáziu v Mostě projekt STO.

I tento týden bude ve znamení babího léta, pak se ochladí

Ústecký kraj - I tento týden vydrží příjemné slunečné počasí většinou bez deště, označované za babí léto. Teploty po víkendu vystoupají na 22 stupňů, někde až na 24 stupňů, koncem týdne a v dalších dnech se bude postupně ochlazovat.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

Derby s Litvínovem rozhodli liberečtí Tygři za čtrnáct minut

Liberec – I ve druhém víkendovém zápase vyšli hokejisté Litvínova naprázdno. Po páteční prohře v Brně prohráli Krušnohorci i v severočeském derby v Liberci. Tentokrát 0:5. Domácí Tygři rozhodli za čtrnáct minut, kdy litvínovskému Kváčovi nastříleli čtyři branky. Pátou trefu přidali v poslední třetině.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT