„Nečekal jsem to," přiznává Ryba. Ještě před pár dny byl šéfem hnutí. Teď je jen řadovým členem. Všem oznámil, že abdikoval kvůli Zelenkovi. Pohádali se kvůli místopředsedkyni hnutí Haně Jeníčkové. Zelenka ji chce sesadit ze všech funkcí. Veřejně ji obvinil z účasti na úplatkářské aféře Joseph, ale bez důkazu neuspěl. Ryba se kolegyně zastal a Zelenkův hněv se obrátil i proti němu.

Zelenka své tažení nadále hájí. „Pan Ryba o problému věděl, ale neřešil to," říká Zelenka. Ryba tvrdí, že Zelenka své útoky stupňoval a nesmyslně vyhrožoval. Ryba nechce s ambiciózním Zelenkou v hnutí bojovat. Ztratil motivaci řídit organizaci a postu předsedy se sám vzdal. Hnutím skandál otřásl. Funkcionáři v kraji byli v šoku. Ptali se, co bude dál. Ryba je uklidňoval, že hnutí jede dál. Zároveň ale varuje: „Pokud se začneme štěpit, tak budu pro to, abychom se rozpustili."

Rybův nástupce Bronislav Schwarz věří, že hnutí odolá. Hovoří o novém proudu pod přísnější taktovkou. Schwarzovo taktovkou. Chce opět jednotu. „Musí se to zvládnout. Pojedeme dál," tvrdí. Má dobrou výchozí pozici. Dostal podporu i od Zelenky a Jeníčkové. „Jsem rád, že mi dali důvěru," říká nový lídr.

Schwarz připouští, že není takový diplomat jako Ryba. Jako bývalý voják chce ale vnést do hnutí větší řád, aktivitu a důraznost. To by mělo posílit otřesené zástupce Severočechů.cz, kteří jsou v orgánech kraje, měst a obcí a jsou mezi nimi i starostové.

Schwarz je za Severočechy.cz druhý na kandidátce ANO a před skandálem měl lepší výchozí pozici pro zvolení do parlamentu. Nyní bude hodně záležet i na Zelenkovi. Důležitá bude 17. října mimořádná valná hromada hnutí, kde se má zvolit nový člen předsednictva za odstoupivšího Rybu. Nelze vyloučit, že Zelenka zopakuje své požadavky a vyzve předsednictvo k odvolání Jeníčkové. Pokud se neshodnou, může mít hnutí problém s financováním. Zelenka je totiž hlavní mecenáš, který hradil i proslulé předvolební show spojené s koncerty a losováním darů pro lidi. Podle Ryby by případný odchod Zelenky hnutí zvládlo: má další, byť menší sponzory. Sdružení Mostečané Mostu (SMM), sesterskou organizaci Severočechů.cz, které ovládá radnici v Mostě, se prý vnitřní spor v hnutí netýká. Zelenka ale minulý týden naznačil opak: po aféře Joseph se má udělat pořádek všude.