Uvedl to Martin Maňák, ředitel komunikace skupiny J&T pro oblast energetiky. J&T je vlastníkem komořanské teplárny UE. K tomuto závěru dospěla podle Maňákových slov Státní energetická inspekce, která z podnětu společnosti Mostecká uhelná (MUS) prováděla v letošním roce cenovou kontrolu. Inspekce konstatovala, že United Energy při prodeji tepelné energie neporušila cenové předpisy stanovené zákonem o cenách, dodal Maňák.

MUS podala stížnost na ceny tepla letos v únoru. Znovu se veřejně ozvala nyní, kdy UE oznámila růst cen tepla pro příští rok. „Zatímco UE platí od roku 2000 stále stejnou cenu za hnědé uhlí z MUS, ceny tepla svým zákazníkům soustavně zvyšuje. Do letošního roku zdražila UE teplo o více než 25%, zatímco cena, kterou platí za odebírané uhlí, se za posledních sedm let nezměnila. Avizovaná akcelerace růstu ceny od roku 2008 je pro Czech Coal jako zákazníka teplárny neodůvodněná a nepřijatelná,“ uvedl Radek Stavěl, mluvčí skupiny Czech Coal, do které patří i MUS.

„Na základě stížnosti, kterou na nás podala Mostecká uhelná, prokázala nezávislá státní inspekce jak našim zákazníkům, tak široké veřejnosti, že ceny tepla United Energy jsou přiměřené a odpovídají nákladům,“ uvedl generální ředitel United Energy Petr Jeník. „Přitom jednou z největších nákladových položek je právě cena uhlí od společnosti Mostecká uhelná, která se v posledních letech snaží významně zdražit své uhlí a tím zásadně zvýšit naše náklady na výrobu tepelné energie,“ podotkl Jeník.

„Pokud UE, zvýší v roce 2008 ceny tepla o 9,5 %, jak informovala, podá na ni Skupina Czech Coal stížnost k Energetickému regulačnímu úřadu a zváží i podání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže pro zneužití monopolního postavení ze strany teplárny,“ sdělil Radek Stavěl.
United Energy vede v současné době s MUS spor právě o ceny hnědého uhlí a také o objem jeho dodávek.