Přestože plány za 1,5 miliard korun jsou v tuto chvíli nejdůležitějším veřejným dokumentem v Mostě, kromě politiků a odborníků nikoho oficiálně nezajímají „Jako obvykle nikdo nepřišel a podle mě ani nepřijde,“ řekla včera Deníku Jiřina Dvořáková, vedoucí finančního odboru magistrátu, kde veřejnost může nahlížet do podrobností a do čtvrtka předat písemné připomínky k návrhu rozpočtu. Zastupitelé o něm budou hlasovat 20. prosince.

Veřejné zasedání ve velkém sále magistrátu začíná v 15 hodin. Kdo chce na poslední chvíli ovlivnit hlasování, může vystoupit v diskuzi občanů. Klíčové oblasti - investice, údržba, doprava, komunální hospodářství - si vyžádají přes 700 milionů korun. To je skoro polovina všech výdajů pro rok 2008. „Stěžejní jsou pro nás akce, na které jsou a budou podány žádosti o dotace,“ sdělil František Jirásek, vedoucí odboru investic a údržby magistrátu.

V plánu jsou rozsáhlé rekonstrukce mateřských a základních škol. Po zateplení, výměně oken a dalších stavebních úpravách budou školní areály energeticky úspornější.

Prioritou je také výstavba nových parkovacích míst. Na to chce město vyhradit až osmnáct milionů korun, z toho deset milionů je rezerva na případné změny.

Na seznamu investic je i nový most k vlakovému nádraží. Přemostění za 15 milionů korun má nahradit starou konstrukci. Vládoucí koalice SMM-KSČM prosazuje také rekonstrukci podchodu v Souši za 10 milionů korun, stavbu okružní cesty kolem nádrže Matylda, nové komunikace a inženýrské sítě ve Vtelně a průmyslové zóně Joseph a první centrální hřiště pro děti (v rozpočtu je ulice Františka Malíka).

Radnice chce mít také rezervu pro případ, kdyby dostala dotace na první etapu rekonstrukce městské sportovní haly nebo na generální opravu knihovny. To jsou investice v řádech stovek milionů korun.

K financování využije město zisku z prodeje akcií velkých firem, prodaných v minulém volebním období za více než půl miliardy korun. V roce 2009 by mělo městu zůstat z akcií na investice posledních 45 milionů korun.

Úlevou pro město bude konec splácení úvěru čerpaného na přestavbu koupaliště na aquadrom. K 30. červnu 2008 zaplatí Most bance posledních 27 milionů korun.

Na opravy silnic a chodníků má jít v příštím roce 30 milionů korun. V roce 2005 dala radnice na komunikace 16 milionů, v roce 2006 (to byl rok voleb) rekordních 51 milionů, letošek se uzavře s částkou 28 milionů.

Na sociální dávky půjde odhadem 260 milionů korun. Tři neziskové organizace, které se starají o lidi v tísni, dostanou dohromady skoro půl milionu, sdružení Most k naději 250 tisíc korun, Diakonie CČE 100 tisíc a Emauzy ČR Most 100 tisíc korun.