Když se odpůrci lockdownu šikovali o Velikonocích po desítkách k protestní jízdě, tak na parkovišti v Mostě neměli respirátory ani chirurgické roušky. Ochranu měl na tváři jen fotograf Deníku, který sraz dokumentoval. „Sundejte si to!“ vyzvala ho se smíchem jedna z účastnic. Podle rebelů kritizujících dlouhodobé omezování svobody, vzdělávání a podnikání jsou ostatní lidé ovce, které jen slepě poslouchají vládu. Střet názorů se v poslední době přiostřil.

Od začátku nouzového stavu ubylo lidí, kteří na veřejných prostranstvích nosí ochranu dýchacích cest. Řada obyvatel začala rezignovat na vládní opatření od konce března, kdy se výrazně oteplilo. Strážníci zaznamenali v ulicích nervozitu, která občas přeroste ve vášnivé spory mezi těmi, kdo se před koronavirem chrání, a těmi, kdo protiepidemická opatření nedodržují.

Například hlídka městské policie v Mostě řešila případ cestujícího, který na tísňovou linku oznámil, že mu při fyzickém napadení na tramvajové zastávce spadl na zem mobilní telefon. Na něj si totiž nafotil muže bez ochrany dýchacích cest, jenž se však focení bránil. Strážníci se na fotku podívali, muže za chvíli pomocí kamer vypátrali a na další zastávce ho konfrontovali. „Podezřelý muž k celé věci uvedl, že stál na zastávce MHD, kouřil a neměl nasazený respirátor, když v tom k němu přistoupil oznamovatel a začal na něj křičet a natáčel si ho na mobilní telefon. Na svou obranu začal také křičet a telefon mu údajně z ruky vyrazil,“ popsala mluvčí městské policie Veronika Loucká. Událost si převzala Policie ČR.

Další potyčka, ke které přijeli strážníci, se týkala nedodržování rozestupů v obchodním domě Central, kde se nepohodli zákazník a zákaznice. Když ji muž upozornil, že stojí mimo symbol nalepený na podlaze pro bezpečný odstup, došlo k hádce a vzájemnému strkání. „Na linku 156 se také obrátil muž, který upozornil ženu, aby si nasadila roušku, a ta na to odpověděla, že ho její syn zmlátí,“ přidala mluvčí třetí případ.

Podle Policie ČR ale většina lidí platná opatření dodržuje. „Při řešení přestupků jsme žádnou mimořádnou agresivitu nezaznamenali. Setkali jsme se jen s ojedinělými případy nevole s nasazením roušky či respirátoru,“ uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Hlídka nedávno řešila opilého muže, který byl na mosteckém nádraží bez ochrany nosu a úst a nechtěl si nasadit respirátor. Druhý muž stál před nádražím a neměl roušku. Když ho policisté oslovili, začal utíkat a hlídka ho zajistila.

Kontroly nedávno přitvrdily a místo domluvy začalo padat více pokut za přestupky proti krizovému zákonu. Represe má odradit lidi od rizikového chování v době, kdy je v nemocnicích stále hodně pacientů s vážným průběhem covidu. „Nechápu, jak někdo může pořád tvrdit, že je to jenom nějaká chřipka. Pohádala jsem se o tom se svou sestřenicí,“ svěřila se Deníku zdravotní sestra, která měla před očkováním covid a trpěla bolestmi na hrudi a závratěmi. Po vakcinaci se cítila den dva slabá, ale pak se jí ulevilo. „Přežila jsem to a začala opět chodit na noční,“ dodala.

Povinné nošení respirátorů či chirurgických roušek na veřejně přístupných místech v zastavěném území obcí zatím zůstává v platnosti. Od pondělí 12. dubna se ruší omezení pohybu v rámci okresu, kde člověk žije, a přestane platit noční zákaz vycházení. Hromadných akcí venku se bude moci účastnit dvacet lidí, uvnitř deset.

Nově se otevřou některé provozovny služeb a prodejny obuvi a oblečení pro děti, papírnictví a prodejny pietního zboží či prodej náhradních dílů pro automobily a stroje. Možné budou i farmářskými trhy, ale bez konzumace občerstvení. Do škol se vrátí žáci 1. stupně.